Hafıza Kaybının Nedenleri

Hafıza Kaybının Nedenleri

Ara sıra unutkanlık veya günlük yaşamı engelleyen kısa süreli hafıza kaybı olsun, hafıza kaybının birçok nedeni vardır. Hafıza kaybına neden olabilecek en yaygın şeylerden bazıları şunlardır:

Bazı reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar hafıza kaybına müdahale edebilir veya buna neden olabilir. Olası suçlular şunları içerir: antidepresanlar , antihistaminikler , anksiyete önleyici ilaçlar , kas gevşeticiler, sakinleştiriciler , uyku hapları ve ameliyat sonrası verilen ağrı kesiciler.

Alkol, tütün veya uyuşturucu kullanımı. Aşırı alkol kullanımı uzun zamandır hafıza kaybının bir nedeni olarak kabul edilmektedir.

Sigara içmek beyne giden oksijen miktarını azaltarak hafızaya zarar verir. Araştırmalar, sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre isimlerle yüz koymayı daha zor bulduklarını göstermiştir. Uyuşturucular beyindeki kimyasalları değiştirerek anıları hatırlamayı zorlaştırabilir.

Hem miktar hem de uyku kalitesi hafıza için önemlidir. Çok az uyumak veya geceleri sık sık uyanmak yorgunluğa neden olabilir ve bu da bilgiyi pekiştirme ve geri alma becerisine müdahale eder.

Depresyonda olmak, hafızayı etkileyebilecek şekilde dikkat vermeyi ve odaklanmayı zorlaştırabilir. Stres ve kaygı da konsantrasyonun önüne geçebilir. Gergin olduğunuzda ve zihniniz aşırı uyarıldığında veya dikkatiniz dağıldığında, hatırlama yeteneğiniz zarar görebilir. Duygusal travmanın neden olduğu stres, hafıza kaybına da yol açabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Yüksek kaliteli proteinler ve yağlar dahil olmak üzere iyi beslenme, doğru beyin işlevi için önemlidir . Özellikle B1 ve B12 vitamini eksiklikleri hafızayı etkileyebilir.

Düşme veya otomobil kazası sonucu kafaya şiddetli bir darbe beyne zarar verebilir ve hem kısa hem de uzun vadeli hafıza kaybına neden olabilir. Bellek zamanla yavaş yavaş gelişebilir.

Beyne giden bir kan damarının tıkanması veya bir damarın beyne sızması nedeniyle beyne giden kan akışı durdurulduğunda bir inme meydana gelir. Vuruşlar genellikle kısa süreli hafıza kaybına neden olur. Felç geçiren bir kişi, çocukluk olaylarına dair canlı hatıralara sahip olabilir, ancak öğle yemeğinde ne yediğini hatırlayamayabilir.

Geçici küresel amnezi kısa süreli bir hafıza kaybıdır, genellikle kendiliğinden düzelir ve herhangi bir zarara neden olmaz veya tekrar oluşmaz. Doktorlar bunun neden olduğundan emin değiller. Bazen hipokampusta küçük vuruşlar görülecektir.

Demans, ilerleyen hafıza kaybının ve günlük aktivitelerde işlev görme yeteneğini engelleyecek kadar şiddetli olan diğer düşünme yönlerinin adıdır. Demansın birçok nedeni olmasına rağmen – kan damarı hastalığı, uyuşturucu veya alkol bağımlılığı veya beyindeki diğer hasar nedenleri dahil – en yaygın ve tanıdık olanı Alzheimer hastalığıdır. Alzheimer hastalığı, ilerleyen beyin hücreleri kaybı ve beyindeki diğer düzensizliklerle karakterizedir.

05 Mayıs 2021
29 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al