Aynı Aksta Farklı Lastik Kullanılır mı?

Aynı Aksta Farklı Lastik Kullanılır mı?

Aynı aksta ya da ön teker ile arka teker arasında farklı ölçülerde lastik kullanılması aracınızın sürüş özelliğini tehlikeye atarak ciddi sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bunun içinde yasaların müsaade etmiş olduğu durum çerçevesinde size tavsiye edilen ölçüleri kullanmanız gerekiyor. Bizde bu makalemizde bu konu hakkında size bilgiler verelim istedik.

Gelin isterseniz konuyu biraz daha derinlemesine ele alalım.

Eğer ki aracınızı muayene götürdüğünde sorunsuz bir şekilde geçmesini istiyorsanız o zaman mutlaka aynı aks üzerinde bulunan lastiklerin dört tanesinin de aynı olması gerekiyor. Bunun yanı sıra lastiklerinizdeki dişlerin derinlikleri de yine eşit olması şart. Eğer ki muayene sırasında bunlardan bir tanesi farklı çıkarsa bu durumda aracınız muayeneden geçemez ve yeniden girmek zorunda kalırsınız.

Kaplama lastikler

Ticari araçlar özellikle kamyon ve tırlarda bu duruma çok rastlıyoruz. Yaptırılmasının nedenine baktığımız zaman ise bitmiş olan lastikler sıfır alınmak istendiğince ticari araçlar için ciddi para verilmek zorunda kalınıyor. Kamyon ve tır sahipleri de işin riskli bölümünü tercih ederek lastiklerini kaplatmayı tercih ediyorlar. Lastik kaplama işi aynı marka tarafından gerçekleştirildiğinde aynı aks üzerine kaplanabiliyor.  Dolayısıyla aynı firmadan çıkmış olan bir kaplama işi muayene esnasında belli olmadığından dolayı herhangi bir sorun çıkarmıyor. Ancak işin tehlike boyutuna baktığımız zaman pek çoğunuz yolda giderken lastik parçaları görmüşsünüzdür. Bu parçalar kaplamaların kendisini belli bir hızdan ve kullanımdan sonra atması neticesinde oluyor.

Biz HKsigorta olarak aynı aks üzerinde farklı lastikler kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu size tehlikeli bir sürüş neden olabilecek bir durum oluşturabilir.

Farklı marka lastikler takmak

Trafik yönetmeliği araç üreticileri tarafından önerilmiş olan ebatlara sahip lastikleri kullanmanızı tavsiye ediyor. Bunun için her sürücü mutlaka dört tekerde de aynı ölçülerde lastik kullanması gerekir. Ancak lastik markaları birbirinden farklı olabilir. Lakin burada dikkat edilmesi gereken husus markaları da aynı olarak kullanmanızdır. Çünkü her lastiğin özelliği birbirinden farklı olabilir bu da sürüş güvenliğinizi tehlikeye atabilir. 

Araç üreticilerinin mutlaka tavsiye etmiş olduğu ölçülerde lastikleri kullanmalısınız. Aracınızın muayeneden sorunsuz geçmesi için olduğu kadar canınızı tehlikeye atmanız içinde bu şarttır.

21 Ekim 2019
685 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al