Elma Sirkesinin Sağlığa Faydaları

Elma Sirkesinin Sağlığa Faydaları

Yüzyıllardır elma sirkesi, birçok sağlık rahatsızlığını tedavi etmek için evde çare olarak, dezenfektan ve doğal koruyucu olarak kullanılmıştır. Bugün, diğer şeylerin yanı sıra, kilo kaybı ve kan şekeri regülasyonu için kullanımı ile en iyi bilinen olabilir.

Elma sirkesi, elma şarabının fermantasyonu sırasında üretilir. Bu işlem sırasında elmadaki şeker, elma şarabına eklenen maya ve/veya bakteriler tarafından fermente edilir ve daha sonra onu alkole ve son olarak da sirkeye dönüştürür. Birçoğu sirkenin kendisini tüketirken, diğerleri elma sirkesi kapsülleri veya sakızları kullanır.

Sağlık Yararları

Diğer sirke türleri gibi elma sirkesinin de ana bileşeni asetik asittir. Elma sirkesi ayrıca laktik, sitrik ve malik asitler ve bakteriler gibi başka maddeler de içerir .

Taraftarlar, elma sirkesinin sağlığınızı çeşitli şekillerde artırabileceğini iddia ediyor. Bilim bu iddiaların bazılarını destekliyor.

Kan Şekeri

Sirkedeki asetik asit, nişastayı sindirmenize yardımcı olan enzimleri bloke eder ve bu da makarna veya ekmek gibi nişastalı yemeklerden sonra daha küçük bir kan şekeri tepkisine neden olur.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Kilo Kaybı

Savunucular, yemekten önce veya yemekle birlikte sirke tüketmenin doyurucu bir etkiye sahip olabileceğini iddia ediyor.

İnsanlar, kilo verme amacıyla kullanırken normal miktarlardan daha fazla elma sirkesi tüketme eğilimindedir, hatta bazıları onu ek formda alır.

Diğer Kullanımlar

Yıllar boyunca elma sirkesi birçok sağlık ve güzellik sorunu için evde çare olarak kullanılmıştır. Bu iddiaları destekleyecek güçlü bir bilim olmasa da, potansiyelini doğrulayacak bazı anekdotsal kanıtlar var.

Kepek

Kepek, bazı insanlar hafifçe kafa derisi üzerine bir elma sirkesi ve su solüsyonu spritzing kalıcı gevreği, kaşıntı ve tahriş mücadele bulmak. Sirkedeki asetik asit, kafa derisinin PH’ını değiştirerek, kepek oluşumuna en çok katkıda bulunanlardan biri olan mayanın gelişmesini zorlaştırabilir. Ayrıca seboreik dermatit olarak bilinen bir egzama formunu tedavi edebileceği öne sürülmüştür.

Elma sirkesi bazen şampuan birikimini gidermek ve donuk saçları temizlemek için saç durulaması olarak tavsiye edilse de, solüsyonun gözleri yakmaması için çok seyreltilmesi gerekir.

Hafif bir güneş yanığı için daha yaygın öneriler soğuk su kompresi, soğuk banyo, aloe jeli veya nemlendiriciyi içerirken, bazı insanlar elma sirkesine yemin edebilir. Soğuk bir banyoya eklenebilir veya soğuk suyla karıştırılabilir ve ilgili ağrı ve rahatsızlığı gidermek için etkilenen bölgelere hafifçe püskürtülebilir.

26 Ekim 2021
113 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al