2020 Özel Hastane Fark Ücretleri

2020 Özel Hastane Fark Ücretleri

Hastalık her insanın en son isteyeceği bir şey ancak maalesef ister istemez beklenmedik zamanlarda hasta olabiliyoruz. Hastalıklarımız ciddiyetine göre önem kazanırken tedavi seçenekleri ise kişiden kişiye değişebiliyor. Bazılar devlet hastanesinin kalabalığından, hijyeninden ve koşullarından memnun olmazken özel hastaneleri tercih edebiliyorken bazılara maddi durumlarından dolayı mecburen devlet hastanelerine gitmek durumunda kalabiliyorlar. Bizde bu makalemizde 2020 özel hastane fark ücretleri konusuna değinelim ve özel bir hastaneye gittiğinizde ya da gitmek istediğinizde ne kadar ücret ödemeniz gerektiği hususunda bilgiler verelim istedik.

Özel hastanelerin muayene fark ücretleri hastanenin bulunduğu şehir, konum, kalite ve şartlarına göre değişiklik gösterebiliyor. SGK hastaların özel hastanelerde tedavi görebilmelerini sağlayabilmek için belirlemiş olduğu katılım ücretleri 15 TL. Peki, SGK katılım payı ne demektir?

SGK Katılım Payı Ne Demektir?

Bir insanın hastalanması halinde ister devlet hastanesi, ister özel bir hastane ister üniversite hastanesi muayene olması durumunda SGK’nın ödeme yaptığı rakamlar vardır. Bu rakamların dışında kalan bölüm için sizden ekstra bir ücret talep edilecektir. İşte bu muayene ücretlerine fark denilmektedir. Muayenenin yanı sıra eczaneye gittiğinizde de sizden belli bir miktarda para istenir. Bu ve bunlara benzeyen tüm işlemlere SGK katılım payı denilir. Devlet hastanelerinin dışında özel bir hastaneye gittiğiniz zaman ise bunun dışında da fark ödemek durumunda kalabilirsiniz. Eğer ki siz burada kendinize özel hastanenin çıkaracağı fark ücretini ödemek istemiyorsanız o zaman yapmanız gereken şey ise tamamlayıcı sağlık sigortası ya da özel sağlık sigortasıdır. Bu sigortaları yaptırmanız durumunda anlaşmalı olan özel bir hastaneye gittiğinizde cebinizden ekstra bir ücret ödemek durumunda kalmazsınız. Hatta bununla da kalmaz size yazılan ilaçlarda ortaya çıkan fark da tamamlayıcı sağlık sigortanız tarafından karşılanır.

SGK katılım oranları kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Yani emekli olan kişiler hastaneye % 10 oranında fark ücreti öderken çalışanlar için bu oran % 20’dir. Emekliler doktora gidip ilaç yazılırsa eczaneye ödeyecekleri fark ücretleri maaşlarından otomatik olarak kesilecektir. Çalışanlar ise % 20’lik fark ücretlerini eczaneye peşin olarak öderler.  Hastalandığınız zaman devlet hastanesine gittiğiniz de 6 TL, eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerine gittiğiniz zaman ise 7 TL, üniversitelere bağlı hastanelerde sağlık hizmet sunucularında muayene olmayı tercih etmiş ise 8 TL, özel hastanelerde muayene olmayı tercih etmiş ise 15 TL muayene ücreti ödersiniz.

02 Ocak 2020
519 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al