Pasif Gelir Ve Aracınızı Kiraya Vermek

Pasif Gelir Ve Aracınızı Kiraya Vermek

Belli bir hedef doğrultusunda emek harcayarak yapmış olduğunuz kazanç ve bu kazançtan elde edilen gelire pasif gelir denilmektedir. Yani kısaca anlatmak gerekirse bugün biriktirdiğiniz paranızla alacağınız bir yatırımın getireceği kardan kazanç sağlamaya ve para kazanmaya pasif gelir denilir. Şimdi burada eminim herkes gibi sizde pasif gelir ile ek işi birbirinden karıştırıyorsunuz.  Ek iş anlık olarak yapılan ve bunun karşılığında para kazanılan bir gelir türüdür. Pasifte ise belli bir emek harcamak zorundasınız. Çünkü kazancınız daha sonra olacaktır.

Yani bu aslında paranın değerlendirilmesi demektir. Ama bu gelirin de bir takım risklerinin olduğunu unutmamalısınız. Yani pasif gelir elde edebilmek düşünüldüğü kadar kolay olmayan bir durumdur. Belki de bunu elde edebilmek için çok uzun süreler boyunca çalışmak durumunda kalacaksınız. Bir malın ya da mülkün gelir getirebilmesi için yatırımın ciddi oranda fazla olması gerekiyor. Bunu bir konuttan düşünecek olursak. Günümüzde herhangi bir yerden alacağınız konut için 150 – 850 TL arasında değişen bir paraya ihtiyacınız vardır ve bunun da size geri dönüşü. Yani kendini amorti etmeye başlaması 19 yılı bulacaktır. Şimdi isterseniz aşağıda pasif gelirle elde edebileceğiniz kazançlara dair birkaç örnek verelim.

Pasif Gelir İçin Yatırım Amaçlı Ev Almak

Genelde yukarıda da bahsettiğimiz gibi yatırım denildiğinde bir ev almak ilk akla gelen olmuştur. Çünkü düzenli olarak belli oranda kira alarak sizde yaşamınızı ona göre yönlendirebilirsiniz. Üstelik konut hiçbir dönem zarar etmez.

Aracınızı Kiralamak

Arabaları biz genel anlamda düşündüğümüzde ihtiyaca yöneliktir. Ancak bir aracınız varsa ondan aynı zamanda gelirde elde edebilirsiniz. Üstelik bu sistem daha kolaydır. Aracınızı bir haftalık olarak başkalarına kiraya verebilirsiniz. Bu süre daha uzun ya da daha da kısa olabilir.

Aracınızı kiraya vermek istediğinizde Ankara kasko sigortası yaptırdığınızda aracınızın başına gelebilecek herhangi bir sorunda maddi olarak telafisini alabilirsiniz. Ancak kasko sigortası yaptırırken poliçenizi iyice okumalı ve haklarınızı bilmelisiniz.

Hksigorta.com’dan alacağınız sigorta teklifi ile aracınızı güvenceye alabilirsiniz.

Parayı Borsaya Yatırmak

Param durduğu yerde değer kazansın diyorsanız o zaman bir takım riskleri de göz önüne alarak paranızı borsaya yatırabilirsiniz. Ama burada borsayı takip ediyor olmak önemli. Çünkü kazanç sağlayım derken elinizdekinden de olma riskiniz var.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki pasif gelir elde edebilmek düşünüldüğü kadar kolay değildir. Ama mantıklı hareket ederseniz çok iyi getirisi olacaktır. 

20 Haziran 2020
548 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al