Hayat Sigortası Hakkında Bilinmeyenler

Hayat Sigortası Hakkında Bilinmeyenler

Hayat sigortalarında ana teminat vefat durumudur. İnsan yaşamını renkli bir şekilde sürerken ölümü hiçbir zaman aklına getirmez. Oysaki ölüm ensenizde bir nefes kadar yakındır. Dolayısıyla siz ve sevdikleriniz için her an bir sürprize hazır olmalısınız. İşte hayat sigortası da böyle sürpriz ve hazırlıksız anınızda yanınızda olan sizi ve sevdiklerinizi yaşamın olumsuzluklarından kurtarabilecek önemli bir sigorta türüdür. Üstelik hayat sigortası yalnızca sizi değil sevdiklerinizi de güvence altına aldığından dolayı avantajlıdır.

Başınıza gelebilecek olan kötü olaylarla ilgili hayat sigortası koruma kalkanı içerisine alır vefat, kaza sonrasında vefat, hastalık, maluliyet, kanser ve tehlikeli hastalıklar gibi durumlara ilişkin size teminatlar sunar.

Unutmamanız gerekir ki bu haklardan yararlanabilmeniz için ise belli yasal sürenin geçmiş olması gerekiyor. 

Hayat Sigortasında Prim İadesi Yapılır mı?

Hayat sigortasında prim iadesi yapılmaz, prim iadeli olan hayat sigortası ürünleri farklı olarak değerlendirilir. Primlerin iade edildiği hayat sigortasında vefat teminatının yanı sıra yaşama hali teminatı ve ya diğer bir adıyla prim iade teminatı olarak sunulur. Bu sayede poliçe süresi sonunda güvence altına alınan risk gerçekleşmediği durumda, ödediğin primlerin bir kısmını ya da tamamını geri alabilirsin.

Hayat Sigortasında Para İadesi Nasıl Alınır?

Hayat sigortasından para iadesinin alınabilmesi konusu sigorta şirketine göre değişen bir durumdur. Bunlardan ilki ise yaşınızla alakalıdır. Bireysel olarak sigortalanabilmek için 18–65 yaşları arasında olmanız gerekir. Prim iadeli hayat sigortasında ise yaş sınırı en fazla 58’dir ancak bazı sigorta şirketlerinde bu süre 70 yaşına kadar çıkabilmektedir. 

Primlerin iade için ikinci şart ise kısa süreli değil uzun süreli poliçe sahibi olabilmektir. Minimum üç yıldan başlayan prim iadeli hayat sigortalarında 20 yıla kadar uzun vadede satın alındığında vefat riski gerçekleşmediğinde prim iade teminatı sunmaktadır.

Kafanıza bankadan kredi çektiğim zaman bana hayat sigortası yapıyorlar bunu çekebilir miyim? Sorusu takılmış olabilir. Böyle bir durumda o hayat sigorta primlerinizi de alabilirsiniz. Eğer ki kredinizi vadesi dolmadan toplu olarak ödemişseniz ve krediniz kapanmışsa o zaman hayat sigortasının iptalini de isteyebilirsiniz.

29 Ekim 2019
150 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al