Arı Poleni Nedir?

Arı poleni, besin takviyesi olarak kullanılan çiçek poleni, nektar, arı salgıları, enzimler, bal ve balmumunun doğal bir karışımıdır. Doğal sağlık pratisyenleri, tokoferol, niasin, tiamin, biyotin, folik asit, polifenoller, karotenoid pigmentler, fitosteroller, enzimler ve koenzimleri içeren besin açısından zengin profili nedeniyle onu bir süper gıda olarak tanıtmaktadır.

Aşağıdaki sağlık koşulları için kullanılan diyet takviyesi formunda yaygın olarak bulunur:

  • Akne
  • Alerji
  • Artrit
  • Astım
  • Egzama
  • Yüksek kolestorol
  • Osteoporoz

Ek olarak, arı poleninin enerjiyi arttırdığı, hafızayı keskinleştirdiği, yaşlanma sürecini yavaşlattığı, kilo kaybını teşvik ettiği ve atletik performansı iyileştirdiği söylenmektedir.

Arı Poleni Ne İçin Kullanılır?

Bugüne kadar, arı poleninin sağlık üzerindeki etkilerine yönelik bilimsel destek oldukça sınırlıdır. Bununla birlikte, arı poleninin belirli potansiyel faydalar sunabileceğine dair bazı kanıtlar var. Mevcut çalışmalardan elde edilen birkaç önemli bulguya bir göz atın:

Alerjiler

Arı poleninin en yaygın kullanımlarından biri saman nezlesi gibi mevsimsel alerjilerin tedavisidir . Polenlerin yutulmasının vücudun bu potansiyel alerjenlere karşı direnç oluşturmasına ve dolayısıyla alerji semptomlarını azaltmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Mevsimsel alerjiler için bir çare olarak arı poleninin kullanımını test eden çok az çalışma olmasına rağmen, bazı hayvan temelli araştırmalar arı poleninin anti-alerji etkileri sağlayabileceğini göstermektedir.

Kolesterol

Arı poleni yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Kolesterolü düşürmek için arı poleni önerilmeden önce bu sonuçları doğrulamak için insanlarda araştırmalara ihtiyaç vardır.

Karaciğer Sağlığı

Birkaç hayvan çalışması, arı poleni samanının karaciğeri hasara karşı korumaya yardımcı olduğunu ve hatta alkolizm ve uyuşturucu kullanımından kaynaklanan karaciğer hasarını onarmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Osteoporoz

Fareler üzerinde yapılan testlerde, çalışmanın yazarları, arı poleninin kemikteki kalsiyum ve fosfat seviyelerini artırmaya yardımcı olabileceğini ve osteoporozla ilişkili kemik kaybına karşı koruma sağlayabileceğini belirledi.

Olası Yan Etkiler

Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden anafilaksi dahil olmak üzere arı polenine karşı ciddi alerjik reaksiyonlar bildirilmiştir. Semptomlar kaşıntı, şişme, nefes darlığı, sersemlik ve şiddetli tüm vücut reaksiyonlarını içerebilir.

Alternatif sağlık savunucuları, günde 2 yemek kaşığına kadar kademeli olarak artan 1/4 çay kaşığı dozla başlamanızı ve kaşıntı, şişme, nefes darlığı, sersemlik ve şiddetli tüm vücut reaksiyonları gibi olumsuz reaksiyon belirtilerini izlemenizi önerir. Çocuklar sadece birkaç granülle başlamalıdır.

29 Ekim 2021
95 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al