Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

HGS Yerine OGS Gişesinden Geçerseniz Ne Olur?

HGS Yerine OGS Gişesinden Geçerseniz Ne Olur?

Otoyollar şehirler arası yolculukları daha konforlu hale getirirken geliştirilen yeni sistemler sayesinde otoyollara giriş ve çıkışlarda daha fazla hızlandırılmıştır. Eskiden kullanılan sistemlerin yerine yenileri getirilerek düzen daha da geliştirilmeye çalışılırken şu an HGS ve OGS geçişlerinin yapıldığını biliyoruz. Peki, siz aracınızla giderken fark etmeden ya da bilmeyerek HGS kullandığınız halde OGS gişesinden geçtiniz veya bunun tam tersini düşünelim OGS kullanıyorsunuz HGS gişesinden geçtiğiniz peki buralardan yanlışlıkla geçtiğiniz zaman ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bu durum sizin düşündüğünüzden daha sık yaşanılan bir konu. Çünkü yılda ya da birkaç yılda bir otobandan gitmek zorunda olan sürücüler bilmediklerinden dolayı bunu çok yaşıyorlar. Bunu yaptığınız da ise para cezası mı kesilir bir bakalım.

HGS ile OGS’den geçme cezası nedir?

Sizin kullandığınız HGS ve siz OGS’den geçtiniz ya da tam tersi bu durumda hatalık geçiş cezası ödemek durumunda kalıyorsunuz. Çünkü sistem sizin plakanızı ya da kartınızı okumadığından dolayı 11 kat cezası var. Yani siz bir köprüden yanlışlıkla geçmişseniz bu durumda 52,25 TL para cezası ödemek durumundasınız. Cezayı ödememek için yapılması gereken tek şey ise OGS ya da HGS üyeliği satın almak.

Yeni HGS Veya OGS Üyeliği Ne Kadar?

Eğer ki siz HGS kullanırken OGS’den geçmişseniz sistem sizin diğer üyeliğinizi tanımadığı için size ceza kesilecek ve 15 günlük bir süre verilecektir. Bu süre sonunda ise eğer ki HGS üyeliğinizi başlatmazsanız o zaman 11 kat ceza ödersiniz ancak 15 gün içerisinde HGS üyeliğinizi başlatırsanız bu durumda yükleyeceğiniz bakiyenizden düşecektir. Ancak hatırlatalım tüm bu işlemleri 2 hafta içinde mutlaka yapmış olmanız gerekiyor. 

Yeni bir HGS üyeliği alabilmeniz için 15 lira bir maliyet ortaya çıkacak bu maliyetle birlikte bakiyenizi de yüklediğiniz zaman yaklaşık olarak 30 TL gibi bir rakama işlemini gerçekleştirirsiniz. OGS üyeliğiniz başlatmak ise 50 ile 90 lira arasında değişen maliyetler ortaya çıkarır. Ancak bu üyelik sizin daha sonra da kullanımınızı sağlayacağından dolayı işinize yarayacaktır. Daha sonrasında ise istediğiniz şekilde bu otoyolları bakiyeniz kadar kullanabilirsiniz. Bakiye bitince ise yeniden yükleme yapılabilir.

09 Eylül 2019
189 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al