HGS Yerine OGS Gişesinden Geçerseniz Ne Olur?

HGS Yerine OGS Gişesinden Geçerseniz Ne Olur?

Otoyollar şehirler arası yolculukları daha konforlu hale getirirken geliştirilen yeni sistemler sayesinde otoyollara giriş ve çıkışlarda daha fazla hızlandırılmıştır. Eskiden kullanılan sistemlerin yerine yenileri getirilerek düzen daha da geliştirilmeye çalışılırken şu an HGS ve OGS geçişlerinin yapıldığını biliyoruz. Peki, siz aracınızla giderken fark etmeden ya da bilmeyerek HGS kullandığınız halde OGS gişesinden geçtiniz veya bunun tam tersini düşünelim OGS kullanıyorsunuz HGS gişesinden geçtiğiniz peki buralardan yanlışlıkla geçtiğiniz zaman ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bu durum sizin düşündüğünüzden daha sık yaşanılan bir konu. Çünkü yılda ya da birkaç yılda bir otobandan gitmek zorunda olan sürücüler bilmediklerinden dolayı bunu çok yaşıyorlar. Bunu yaptığınız da ise para cezası mı kesilir bir bakalım.

HGS ile OGS’den geçme cezası nedir?

Sizin kullandığınız HGS ve siz OGS’den geçtiniz ya da tam tersi bu durumda hatalık geçiş cezası ödemek durumunda kalıyorsunuz. Çünkü sistem sizin plakanızı ya da kartınızı okumadığından dolayı 11 kat cezası var. Yani siz bir köprüden yanlışlıkla geçmişseniz bu durumda 52,25 TL para cezası ödemek durumundasınız. Cezayı ödememek için yapılması gereken tek şey ise OGS ya da HGS üyeliği satın almak.

Yeni HGS Veya OGS Üyeliği Ne Kadar?

Eğer ki siz HGS kullanırken OGS’den geçmişseniz sistem sizin diğer üyeliğinizi tanımadığı için size ceza kesilecek ve 15 günlük bir süre verilecektir. Bu süre sonunda ise eğer ki HGS üyeliğinizi başlatmazsanız o zaman 11 kat ceza ödersiniz ancak 15 gün içerisinde HGS üyeliğinizi başlatırsanız bu durumda yükleyeceğiniz bakiyenizden düşecektir. Ancak hatırlatalım tüm bu işlemleri 2 hafta içinde mutlaka yapmış olmanız gerekiyor. 

Yeni bir HGS üyeliği alabilmeniz için 15 lira bir maliyet ortaya çıkacak bu maliyetle birlikte bakiyenizi de yüklediğiniz zaman yaklaşık olarak 30 TL gibi bir rakama işlemini gerçekleştirirsiniz. OGS üyeliğiniz başlatmak ise 50 ile 90 lira arasında değişen maliyetler ortaya çıkarır. Ancak bu üyelik sizin daha sonra da kullanımınızı sağlayacağından dolayı işinize yarayacaktır. Daha sonrasında ise istediğiniz şekilde bu otoyolları bakiyeniz kadar kullanabilirsiniz. Bakiye bitince ise yeniden yükleme yapılabilir.

09 Eylül 2019
1.365 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM

 1. ercan cengiz dedi ki:

  bence hgs yerine ogsden geçilmişse veya tam tersi olmuşsa aracınızda hangisi varsa hgs ve ogs biri birine aktarım yapmasdı olması daha iyidir bu şekilde kimse madur olmaz.

  1. admin dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum.

 2. Aykut dedi ki:

  İnsanları yanıltmayın, konunuzu düzenleyin. Hgs ile Ogs’den, Ogs ile Hgs’den geçiş yaptığında, 15 gün sonra bakiye diğer üyeliğinizden düşüyor. Ceza yazılmıyor.

  1. Bilal dedi ki:

   Ustad bende cezalı gözüküyor. Yani bende hgs vardı, yanlışlık ogs den geçtim ve şuan 3 kat cezalı şekilde ödeme gözüküyor KGM de. Ne yapmam gerwk acaba?

   1. admin dedi ki:

    Merhaba,
    Bu duruma itiraz etme şansınız yok maalesef.

 3. Ahmin dedi ki:

  Benimde başına geldi yanlışlıkla hgs yerine ogs gişesinden gectim karayollarını 0850 4606060 nolu numarayı aradım dediler ki bir sorun olmaz normalde 15 gün içinde çekmesi lazım ama bu süreç iki ay sürüyor yani iki ay sonra hgs hesabından para düşer defi yanlız içinde yeterli bakiye olması lazım mis

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Bazı gişelerde yanlış yerden geçince ceza geliyor ve bu genelde yoğun yerlerde oluyor.
   Ama bazen de gelmiyor.
   Siz hgs miktarınızı kontrol edin ara ara.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al