Trafik Sigortası Hasar Bedeli Ödeme Süresi

Trafik Sigortası Hasar Bedeli Ödeme Süresi

Trafiğe çıkan her araç zorunlu trafik sigortasını yaptırmak zorundadır. 1 yıl boyunca sürecek olan trafik sigortası ise 1 yıl sonra yenilenmesi gerekir. Her sürücü bu döngüyü bilir ve zorunlu trafik sigortasını yaptırmamanın ne anlama geldiği hakkında az çok fikir sahibidir. Dolayısıyla yaşanacak olan sıkıntıların önüne geçebilmek amacıyla zorunlu trafik sigortasını yaptırmak önemlidir. Peki, zorunlu trafik sigortanız var ve siz kaza sonrasında aracınız hasar aldı. Bu durumda hasarın ödeme süresi ne kadar olur?

Kaza sonrasında elinizdeki belgeleri sigorta süresine teslim ettiğinizde 8 iş günü içerisinde gerekli olan hasar ödemsi sigorta şirketiniz tarafından yapılmak zorundadır. Eğer ki bu süre içerisinde sigorta bedeliniz yatırılmazsa o zaman sigorta şirketinizi dava edebilmek gibi bir hakkınız olacaktır.

Trafik Sigortası Hangi Tarafın Araç Hasarını Öder?

Trafik sigortası her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür. Dolayısıyla trafikteki her aracın sigortası olmak zorundadır. Buradaki amaç ise karşı aracın oluşan maddi ve manevi masraflarının giderilmesini sağlamaktır. Trafik sigortası kısacası karşı taraftaki sürücüyü güvence altına almak amacıyla yapılmış olan bir sigorta türüdür. Bu sigortadan yararlanabilmeniz için sizin haklı olmanız gerekir.

 Trafik sigortası kapsamında yapılan bu ödemeler elden ya da farklı yöntemler uygulanarak aracın sahibine ödenir ve aracın tamir işlemlerinin gerçekleştirilmiş olduğu kişi ya da kişiler fatura bildirmek zorundadır.

Trafik Sigortası Tazminat Bedelleri Nelerdir?

Trafik sigortasında tazminat bedelleri her sene Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Kaza sonrasında sigorta şirketlerinin ödemekle yükümlü oldukları teminatlar belirlendikten sonra aşağıdaki tabloda olduğu gibi rakamlar devreye girer.

  1. Maddi hasarlar için araç başına 36.000 TL, kaza başına ise 72.000 TL,
  2. Sağlık giderleri / ölüm ve sakatlanma için kişi başına 360.000 TL, kaza başına ise 1.800.000 TL

Trafik Sigortası Tazminatları Ne Zaman Ödenir?

Trafik sigortasında tazminatlarda yine 8 iş günü içerisinde ödenmek zorundadır. Ancak öncesinde sizin mutlaka belgelerinizi tam olarak bir araya getirip teslim etmeniz gerekiyor. Belirttiğimiz gibi 8 iş günü içerisinde ödenmezse bu durumda kurallar belirlenmiş olduğundan dolayı dava edebilme hakkınız olduğu gibi büyük bir olasılıkla da davayı kazanırsınız.

29 Temmuz 2019
202 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al