Park Cezası Ne Kadar?

Trafik cezaları sürücülerin caydırıcılığını artırmak adına her yıl biraz daha yükseliyor. Buna göre hız yapmaktan tutunda alkollü araç kullanmaya varıncaya kadar pek çok hususta trafik cezalarına önemli ölçüde zam yapılmıştır. Bu yazımızda 2019 park cezası ne kadar ve ceza sorgulama hakkında detaylı bilgiler verelim istedik.

2019 Park Cezası Ne Kadar?

Park cezası üç farklı biçimde karşımıza çıkıyor. Bunlar ise çekme, taşıma ve kurtarma. Bu üç farklı cezada da ücretler mesafeye göre değişiklik göstermektedir. Mesela yakın mesafedeki ödeme ücreti 70 lira olarak belirlenmiştir. Aracınız park ettiğiniz yerden çekilerek gittiğinde ise ücret günlük olarak hesaplanır. Günlük ücret bedeli ise 12 lira olarak belirlenmiştir. Yani park cezalarında toplam olarak karşımıza çıkan bir ödeme miktarı 236 TL’dir.

Park Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Park cezaları MERNİS sistemine bağlı olarak evinize kadar gönderilir. Ancak cezayı yediğinizden kesin eminseniz yani aracınızın camına yaptırılmış olan bir ceza makbuzu varsa bu durumda makbuzla birlikte anlaşmalı olan bankalara ödemenizi yapabilirsiniz. Eğer ki cezanızın ne kadar olduğunu bilmiyorsanız o zaman dönem dönem sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. Bu işlemi ise e-devlet üzerinden yapabildiğiniz gibi Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesine girerek de sorgulama yapabiliyorsunuz. Bunun yanında ise eğer ki bankaların mobil uygulamalarını kullanıyorsanız menüdeki trafik cezası sekmesine girerek plakanızı yazıp cezanızı öğrenebilirsiniz.

Park Cezasını Erken Ödeme

Trafik cezalarının tümünde uygulanan sistem erken ödeme indirimidir. Buna göre bir ceza yemiş ve bunu 15 gün içerisinde öderseniz o zaman % 25 oranında bir indirim hakkı kazanmış olursunuz. Bu da 100 TL’lik bir ceza yediğinizi düşündüğümüzde 25 TL’lik bir indirim anlamına geliyor.

Kiralık Araçlarda Trafik Cezalarını Kim Öder?

Kiralık araçlarda trafik cezaları bize gelen en fazla sorular arasında yer alıyor. Yapılan düzenleme ile birlikte trafik cezaları kiralık araçlar için sürücüye aittir. Ceza sürücüye kesilmiş olduğundan dolayı kesilmiş olan cezanın muhatabı sürücüdür. Bunun nasıl öğrenilebileceğine gelindiğinde ise cezanın kesildiği tarih ve saate bakılır. Eğer ki size kiralanmış olduğu gün ise bu durumda siz ödersiniz.

İlginizi çekebilir: Kasko fiyat teklifi

23 Eylül 2019
524 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al