Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Otomobiliniz Çalışmadığında Neler Yapmalısınız?

Otomobiliniz Çalışmadığında Neler Yapmalısınız?

Günlük yaşamın vazgeçilmezi olan otomobillerimiz konforlu bir seyahat içinde önemlidir. İstediğiniz yere gitmek ve istediğiniz yerleri keşfetmenizi sağlayan araçların birer teknolojik ürün olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bunun için otomobilinizi mutlaka yetkili servislerde ve düzenli aralıklarla periyodik bakım yapmanız gerekiyor. Aksi halde ise otomobilleriniz sizi en acil durumda zor durumda bırakacaktır. 

Yola çıkmaya hazır olduğunuz bir anda ya da aracınızla yolda seyahat ederken bir sorunla karşılaşmanız halinde ne yapabilirsiniz?

Otomobilin Çalışmamasının Nedeni Neler Olabilir?

Otomobiliniz ister benzinli, ister dizel isterse LPG’li olsun motoru sayesinde çalışır ve siz de düzenli olarak bakımını yaptırmazsanız o zaman aracınızda çıkabilecek sorunu da göremezsiniz. Bu da gerekli olan bakımın yapılmamasına bağlı olarak sizi yarı yolda bırakacaktır. Bir insanın aracıyla giderken yolda kalması sıkıntı ve stres verici bir durumdur ancak sizin zorlandığınız bu sürecin belki de çok basit bir tarifi olabilir.

Hiçbir otomobil yakıt olmadan çalışma dolayısıyla motorunuzu durdurmadan önce tekleme sorunu yaşıyorsanız o zaman aracınızda ihtiyacı olan yakıtın kalmamış olduğunun bir belirtisi olabilir.

Yolda kalmalar özellikle soğuk havalarda sık yaşanır. Nedeni ise yağmurdan dolayı motor aksamı içerisinde bulunan buji ve kabloların ıslanması olabilecektir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde aracınız ateşleme yapmayacağından dolayı yolda kalabilir.

Aracın çalışmamasına neden olan parçalardan birisi de marş motorudur. Marş motorun ilk hareketini sağlayan parçadır ve gücünü de aküden almaktadır. Siz aracın kontağını çevirdiğiniz andan itibaren, eğer ki aracınız her zaman olduğundan daha farklı bir sesle çalışıyorsa o zaman gerekli kontrollerin mutlaka yapılmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü marş dinamosunda sorun olabilir.

Otomobillerin en önemli parçalarından birisi yağıdır. Yağsız çalışan bir otomobilin motoru mutlaka arıza yapacaktır. Bunun için aracınızın yağının doğru olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor.

Otomobildeki tüm parçaların önemli olduğunu bilmek gerekiyor. Bunun için yetkili servis tarafından mutlaka aracınızı uygun şekilde parçalarının bakımlarının yapılmasını sağlamalısınız.

Araç Çalışmadığında Ne Yapılmalı?

Otomobilinizin yolda kalması durumunda mutlaka emniyet şeridine çekin ve sonrasında da yardım için çekici çağırın.  Dizel otomobillerin dışında tüm motorlarda buji bulunur ve bu sayede ateşleme sağlanmış olur. Bunun için bujilerinizi mutlaka her 10 bin kilometrede değiştirmelisiniz.

27 Mayıs 2019
136 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al