Kemik Sağlığını Etkileyen Faktörler

Kemik Sağlığını Etkileyen Faktörler

Kemikler, özellikle çocuklarda ve gençlerde sürekli değişiyor. Aslında, yeni kemik yapılıyor ve eski kemik parçalanıyor. Sonuç olarak, bu süreci birkaç şey etkileyebilir. İşte kemik sağlığını ve gücünü etkileyen bazı faktörlere genel bir bakış.

Fiziksel Aktivite: Daha önce de belirtildiği gibi, fiziksel olarak hareketsiz olan çocuklar ve gençler, daha aktif yaşıtlarına göre ilerleyen yaşlarda osteoporoz riski daha yüksektir.

Kalsiyum Alımı: Genç bir kişinin diyetinde kalsiyum düşük olduğunda, bu kemik yoğunluğunun azalmasına neden olur. Ayrıca, kırık riskinin artmasına ve erken kemik kaybına da yol açabilir.

Yeme Bozuklukları:  Anoreksi veya bulimia gibi yeme bozuklukları olan gençler kemik kaybı riski altındadır.

Bazı İlaçlar: Çocuğunuzun aldığı ilaçlar ve bunların kemik sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri hakkında doktorunuzla konuşun. Örneğin, prednizonun uzun süreli kullanımı çocuğunuzun kemiklerine zarar verebilir.

Irk ve Cinsiyet: Tipik olarak, beyaz ve Asyalı kadınlar osteoporoz için en büyük risk altındadır. Dahası, bu duruma sahip bir aile üyesine sahip olmak çocuğunuzu daha büyük bir risk altına sokar. Kemik sağlığını geliştirmek için adımlar attığınızdan emin olun.

Çocuklarınızın Kemiklerini Nasıl Sağlıklı Tutabilirsiniz?

Doğru beslenme ve fiziksel aktivite gibi sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek, çocuklarınızın kemik sağlığını geliştirmede uzun bir yol kat edecektir. Unutmayın, çocuklarınız sizi yakından izliyor. Dolayısıyla, hem iyi hem de kötü alışkanlıklarınızın davranışları üzerinde güçlü bir etkisi vardır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Diyet ve Egzersiz Önemlidir

Yapabileceğiniz en iyi şey, doğru beslenmeyi ve bol miktarda fiziksel aktiviteyi teşvik etmektir. Bunu, sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar hazırlayarak ve ekran süresini sınırlayarak yapabilirsiniz. Ayrıca onları müfredat dışı faaliyetlere dahil etmek ve onları etiket oynamak, köpeği gezdirmek ve buz pateni gibi diğer fiziksel aktiviteleri yapmaya teşvik etmek isteyebilirsiniz.

Yemek hazırlarken, kalsiyum ve D vitamini açısından zengin yiyecekleri bol miktarda dahil ettiğinizden emin olun. Aslında, çoğu çocuk, optimal en yüksek kemik kütlesini sağlamaya yardımcı olmak için diyetlerinde yeterli kalsiyum almıyor. Süt içmeyen çocuklar için peynir, yoğurt, kalsiyum takviyeli meyve suları ve tahıl gevrekleri ile yeşil yapraklı sebzeleri deneyin.

20 Şubat 2021
20 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al