DASK Yaptırılmazsa Ne Olur?

DASK Yaptırılmazsa Ne Olur?

Türkiye deprem kuşağında yer alan bir ülke bunun içinde her zaman bir deprem tehdidi ile karşı karşıyayız. Bunu sık sık yaşadığımız küçük ve büyük depremlerden anlayabiliyoruz. Deprem beklenmedik zamanlarda meydana gelen sarsıntı olduğu içinde şiddetli bir depremin yaşanmaması gibi bir ihtimal yok. Bunu 1999 yılında yaşamış olduğumuz depremle hissettik. Bu depremde binlerce insan hayatını kaybetmiş ve binlerce ev yerle bir olmuştu. Önümüzde bu şekilde bir örnek varken deprem olasılığını hayatımızdan ve gözümüzün önünden hiç ayırmamak gerekiyor.  1999 depremi sonrasında devlet buradaki açığın farkına vararak DASK uygulaması başlatmış ve bu uygulamayı da zorunlu hale getirmiştir.

Deprem sigortası yani DASK zorunlu bir sigortadır. Afet kanununa göre evine deprem sigortası yani DASK yaptırmayanlar olası bir deprem halinde devletin sunmuş olduğu yardımların hiçbirinden yararlanamaz. Aynı zamanda evinizi yeni almışsanız bu durumda evinize elektrik, doğalgaz ve su kesinlikle bağlanmaz.

Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz.  Kredi çektiniz ya da uzun yıllar birikim yaptınız ve bir ev almak için her şey tamam tapuyu almak için gittiğiniz zaman sizden DASK yaptırmanız istenecek. Yani tüm ayrıntıları geçtikten sonra deprem sigortasına takılıyor olmanız aslında bunun ne kadar önemli olduğunu da bize gösteriyor. Yapılan son düzenleme ile birlikte aslında deprem sigortasının da bizim için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmış oluyor.

DASK evinizi ile birlikte evinizi tam bir koruma altına alırsınız?

Ankara konut sigortası teklifi al

DASK-Deprem Sigortası Yaptırmanın Faydası

Adından da anlaşılacağı üzere deprem sigortası yalnızca deprem sonrasında evinizde meydana gelebilecek olan her türlü zararı karşılar ve güvence altına alınmış olursunuz.

Deprem psikolojik olduğu kadar maddi olarak da sizi çok etkileyeceğinden dolayı devletin yardımıyla kendinizi toparlamanız daha kolay olacaktır.

 Bazıları evlerine ek teminatları olan konut sigortası yaptırmak isteyebilir. Bu durumda DASK yaptırmak zorunlu olmuştur.

Deprem sigortası primleri depremzedelere aktarıldığı için aynı zamanda depremzedelere de yardım eli uzatmış olursunuz.

Deprem Sigortası Teminatları

Deprem sigortası yalnızca deprem değil aynı zamanda yangın, sel ve toprak kayması gibi diğer afet durumlarına karşı da sizi güvenceye alacaktır.

07 Temmuz 2020
368 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al