Yazın Araç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yazın Araç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kış aylarındaki olumsuz hava şartlarının etkisiyle yorgun ve yıpranmış olan aracımızı yaz aylarındaki sıcağa, toza ve yaz ayındaki hava şartlarına hazırlamamız gerekir. Eğer bunu yapmazsak aracımız bizi yarı yolda bırakacaktır. Periyodik aralıklarda yapılan araç bakım teknikleriyle bu sorunun önüne geçilebilir.

Kış aylarını arkamızda bıraktığımız bu günlerde huzurlu bir şekilde yaz aylarını geçirmek ve rahatça tatile çıkmak için aracımızın gerekli bakımlarını yaptırmamız gereklidir.

KLİMA [ Air Conditioning ]

Yaz aylarının bunaltıcı sıcakları sebebiyle özellikle uzun yolculuklar çekilmez hale gelir. Bu noktada klima bizim imdadımıza yetişir. Sıcak günlerde rahat bir yolculuk yapabilmek için klimamızın bakımı önceliğimiz olmalıdır. Normal hava şartlarında hiçbir sorun çıkarmayan aracımızın kliması sıcakların artmasıyla çalışmayabilir. Bu sebeple sistemi kalifiyeli bir teknisyene klimamızın bakımı yaptırılmalıdır.

SOĞUTMA SİSTEMİ

Yaz aylarında sık sık karşılaşılan sorunlardan bir diğeri de motorumuzun hararet yapmasıdır. Bu sorunun önüne geçebilmek için soğutma sisteminin bakımı da büyük önem taşır. Düzenli aralıklarla yapılan soğutma sistemi bakımı bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. İki yılda bir soğutma sistemi boşaltılıp yıkanılmalıdır. Daha sonra tekrar soğutma sıvısı ile doldurulmalıdır. Soğutma sıvısının seviyesi yani ne kadar konulduğu da önemli bir etkendir. Soğutma sıvısının seviyesi ve konsantrasyonunun kontrolü dikkat edilmesi gereken faktörlerdendir. Soğutma suyunu ayarı yarısı antifriz diğer yarısı da su olan bir karışım olmalıdır. Bir de motor halen sıcakken radyatör kapağı açılmamalı.

YAĞ

Aracımızın performansını etkileyen bir diğer faktör de aracımızın yağıdır. Nasıl ki insan vücudu sağlıklı olarak yaşamını sürdürmek için vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyorsa kilometrelerce yol giden aracımız da tabiri caizse ek gıdalara ihtiyaç duyacaktır. Bir süre sonra yağı bitecek ve yağ bakımı yapılması gerekecektir. 10 000 ile 15 000 km de yağ bakımı önerilmektedir. Ama her uzun yola çıkışımızda yağ bakım ayarını yapmamız daha ihtiyatlı bir davranış olacaktır. Ayrıca uzun yolda aracımızda yedek yağ bulundurmamız olası olumsuzluklara karşı alınabilecek tedbirler arasında yer alır.

TEKERLEK VE LASTİKLER

Yazlık teker denilen mevsimlik tekerin kullanılması önemlidir. Kışın aracınızda olan kış lastikleri bu mevsimde aracın daha fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır.

11 Nisan 2019
368 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al