Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas Kanseri Nedir?

Sigara içmek, cinsiyet, uzun süredir devam eden diyabet pankreas kanseri için risk faktörleridir. Karın ağrısı, kilo kaybı, sarılık ve kusma gibi bazı semptomları vardır. Bilgisayarlı tomografi, endoskopik ultrasonografi veya manyetik rezonans görüntüleme tanı teknikleridir. Pankreas kanseri genellikle ölümcüldür. Kanseri yayılmamış kişiler cerrahi ameliyatla iyileşebilir.

Pankreas karın üst kısmında yer alan bir organdır. Sindirim sistemine salgılanan sindirim suları üretir. Pankreas ayrıca kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olan insülin üretir . Pankreasın kanserli) tümörlerinin yaklaşık % 95’i adenokarsinomlardır. Adenokarsinomlar genellikle pankreas kanalını kaplayan glandüler hücrelerden kaynaklanır. Adenokarsinomların çoğu, ince bağırsağın ilk segmentine en yakın kısım olan pankreasın başında meydana gelir .

Pankreas kanseri için risk faktörleri şunları içerir:

  • Sigara içmek
  • Kronik pankreatit
  • Obezite
  • Erkek cinsiyet
  • Siyah olmak
  • Pankreas

Bu tümörler erkekler arasında neredeyse iki kat daha yaygındır. Pankreasın adenokarsinomu sigara içenler arasında içmeyenlere göre 2 ila 3 kat daha yaygındır. Kronik pankreatiti olan kişiler de daha büyük risk altındadır. Hastalığa sahip akrabaları olan kişiler yüksek risk altında olabilir. Uzun süredir devam eden diyabet bir risk faktörü olabilir. Alkol ve kafein tüketimi risk faktörü olarak görünmüyor.

Nadir Görülen Pankreas Kanseri Türleri

Pankreasın kistadenokarsinomu, kistadenom adı verilen sıvı dolu kanserli olmayan bir tümörden gelişen nadir bir pankreas kanseri türüdür. Sıklıkla üst karın ağrısına neden olur ve bir doktorun karın duvarından hissedebileceği kadar büyüyebilir. Teşhis genellikle karın bölgesinin özel bir bilgisayarlı tomografi taraması veya manyetik rezonans görüntüleme ile yapılır. Bu kansere sahip kişilerin sadece% 20’si, ameliyat sırasında metastaz yapmış tümörlere sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Pankreas Semptomları Nedir?

Vücudun veya pankreasın kuyruğunun adenokarsinomu tipik olarak tümör büyüyene kadar hiçbir semptom göstermez. Bu nedenle, teşhis anında, tümör, vakaların % 90’ında pankreasın ötesine yayılmıştır. Çoğu insan sırtın ortasında da hissedilebilen şiddetli üst karın ağrısı geliştirir. Ağrı, öne doğru eğilerek veya fetal pozisyonu alarak hafifletilebilir.  

Pankreas Kanseri Komplikasyonları

Pankreasın başındaki tümörler, safranın ince bağırsağa akmasını engelleyebilir. Bu nedenle, safra akışının tıkanmasının neden olduğu sarılık tipik olarak erken bir semptomdur. Sarılığa vücudun her yerinde safra tuzu kristallerinin deri altında birikmesinden kaynaklanan kaşıntı eşlik eder.

08 Aralık 2020
247 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al