Kurdeşen Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kurdeşen Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kurdeşen, ciltte aniden ortaya çıkan şişmiş, soluk kırmızı yumrular, yamalar veya lekelerdir. Alerjiler nedeniyle olabilirler ya da başka nedenlerden kaynaklanabilir.

Kurdeşen kaşınır, yanabilir veya batabilir. Yüz, dudaklar, dil, boğaz ve kulaklar dahil vücudunuzun herhangi bir yerinde görünebilirler. Kalem silgisinden yemek tabağına kadar değişen boyutlarda ve plak olarak bilinen daha geniş alanlar oluşturabilir.

Şişlik yüzeyde değil deri altında olur. Gözlerin ve dudakların çevresinde ve bazen de cinsel organlarda, ellerde ve ayaklarda derin şişlikler olabilir.

Kurdeşenin Nedenleri

Alerjik reaksiyonlar, gıdalardaki kimyasallar, böcek sokmaları, güneş ışığı ve ilaçlar vücudunuzun histamin adı verilen bir kimyasal salgılamasına neden olabilir. Histamin bazen ciltteki küçük kan damarlarından kan plazması sızmasına neden olarak kurdeşen veya anjiyo ödeme neden olur.

Kurdeşen Türleri

Akut ürtiker veya anjiyo ödem, 6 haftadan kısa süren kurdeşen veya şişliktir. En yaygın nedenler yiyecekler, ilaçlar, lateks ve enfeksiyonlardır. Böcek ısırıkları veya bir hastalık da sorumlu olabilir.

Kurdeşene neden olan en yaygın besinler fındık, çikolata, balık, domates, yumurta, taze meyveler, soya, buğday ve süttür. Taze yiyecekler, pişmiş gıdalardan daha sık neden olur. Bazı gıda katkı maddeleri ve koruyucular da nedendir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sebepler akut ürtikere benzer olabilir ancak bağışıklık sisteminizi, kronik enfeksiyonlarınızı, hormonal bozukluklarınızı ve tümörlerinizi de içerebilir.

Fiziksel ürtiker, cildin doğrudan fiziksel uyarılmasının neden olduğu kurdeşenlerdir. Örneğin soğuk, ısı, güneş ışığı, titreşim, basınç, terleme ve egzersiz. Genellikle cildin etkilendiği yerde olurlar ve nadiren başka herhangi bir yerde ortaya çıkarlar. Çoğu 1 saat içinde ortaya çıkar. Kalıtsal anjiyoödem, cilt altında ağrılı şişliktir.

Kurdeşen Teşhisi

Doktorunuz, kurdeşen veya anjiyoödemin nedenini bulmaya çalışmak için size birçok soru soracaktır. Ayrıca bir check-up yaptırmanızda istenebilir. Doktorunuz, bir şeye alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için size deri testleri yapabilir.

Kurdeşen Tedavisi

En iyi tedavi, tetikleyiciyi belirlemek ve kaldırmaktır. Ancak bu her zaman kolay değildir. Doktorunuz belirtilerinizi hafifletmek veya bunları önlemeye yardımcı olmak için ilaç yazabilir. Kronik  kurdeşeniniz varsa, ilaç ve steroidler kombinasyonuna ihtiyacınız olabilir.

22 Şubat 2021
292 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al