Fıtıklaşmış Diskin Nedenleri ve Tedavisi

Fıtıklaşmış Diskin Nedenleri ve Tedavisi

Fıtıklaşmış disk, ağrılı ve zayıflatıcı olabilen yaygın bir durumdur. Disk kayması olarak da bilinen bu durum bazen uzuvlarda ağrı, uyuşukluk veya zayıflığa neden olabilir. Bazı insanlar, özellikle disk herhangi bir sinire baskı yapmıyorsa, ağrı hissetmezler.

Semptomlar normalde birkaç hafta sonra azalır veya düzelir, ancak devam ederse veya kötüleşirse bir kişinin ameliyat olması gerekebilir.

Fıtıklaşmış diskler, şiddetli ağrıya neden olmaktan hiç ağrı olmamasına kadar değişebilir, ancak doğru tedavi semptomları hafifletebilir. Bir kişi ağrıyı tetikleyen hareketlerden kaçınarak ve doktorun önerdiği egzersiz ve ağrı kesici ilaç kullanımını izleyerek semptomları hafifletebilir.

İlaç Tedavisi

Bazlı ilaçlar, hafif ila orta şiddette ağrıya yardımcı olabilir. Sinir ağrısını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar arasında gabapentin, pregabalin, duloksetin ve amitriptilin bulunur.

Kortizon İğneleri: Bunlar, iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için doğrudan fıtık bölgesine enjekte edilebilir.

Epidural enjeksiyonlar: Doktor, omuriliğin etrafındaki bir alan olan epidural boşluğa ilaç enjekte eder. Bu, omurilik sinir köklerinde ve çevresinde ağrı ve şişmeyi en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Kas gevşeticiler: Bunlar kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olur.  

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi

Fizik Tedavi

Fiziksel terapistler, fıtıklaşmış disk ağrısını en aza indiren pozisyonları ve egzersizleri yapmaya yardımcı olabilir.

  • Isı veya buz ile tedavi
  • Etkilenen bölgeyi uyarmak ve kan akışını iyileştirmek için ses dalgalarını kullanan ultrason
  • Etkilenen sinir üzerindeki baskıyı hafifletebilen çekiş
  • Desteği iyileştirmek için boyun veya alt sırt için kısa süreli destek
  • Elektrik darbeleri bazı insanlar için ağrıyı azaltabileceğinden elektroterapi
  • Ameliyat

Tedavilerle semptomlar düzelmezse, uyuşukluk devam ederse veya mesane kontrolü veya hareketliliği kötüleşirse doktor ameliyat önerebilir.

Yapay Disk Değiştirme

İki tip disk değiştirme işlemi vardır. Birincisi, tüm disk değişimidir. İkincisi, yalnızca çekirdek olarak bilinen diskin yumuşak merkezinin değiştirilmesini içeren disk çekirdeği değişimidir.

Yapay diskler metal veya biyopolimerdir. Biyopolimer, plastiğe benzer bir maddedir.

İnsan omurgası, omur adı verilen 26 kemikten oluşur. Her bir omurun arasında, “disk” adı verilen lastik gibi, yastık benzeri pedler bulunur. Bu diskler, omurları yerinde tutmaya yardımcı olur ve amortisör görevi görür. Spinal disklerin yumuşak, jöle benzeri bir merkezi ve daha sert bir dış yüzeyi vardır. Fıtıklaşmış bir disk, yumuşak iç kısmın bir kısmı diskin duvarındaki bir çatlaktan dışarı kaydığında meydana gelir. Bu en sık belde meydana gelir, ancak boyun omurlarında da oluşabilir.

23 Eylül 2021
15 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al