Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Muayenesiz Araç Satışı Yapılır mı?

Muayenesiz Araç Satışı Yapılır mı?

Araç bakımı önemlidir ve trafikte seyir halinde olan araçların tamamının bakımlarının eksiksiz bir şekilde yapılmış olduğunun ispat edilmesi gerekir. Bu ispat ise ancak muayene ile birlikte yapılabilir. Ticari araçlar her yıl, özel araçlar 2 yılda bir muayeneye girerek trafikte güvenli sürüşü etkilemediği belirlenmesi gerekir. Bunun için her araç mutlaka muayenesi olacak şekilde trafikte hareket etmekle yükümlüdür.

Günümüzde ise bazı sürücüler araçlarında yaşadıkları sorunlar ve bu sorunların maliyetlerini göz önünde bulundurarak muayene yaptırmaya biliyorlar. Dolayısıyla muayenesiz bir aracın trafikte yakalanmış olması demek beraberinde cezai yaptırımları da ortaya çıkaracaktır. Araç muayene işlemleri TÜVTÜRK tarafından yapılır ve yeni yönetmelikler ile daha fazla nokta kontrol edilerek sürüş güvenliği arttırılmaya çalışılır. Bu durum güvenlik için iyi olsa da özellikle eski model araç sahipleri için zorlayıcı bir unsur olabilir.

İkinci El Araba Satışı Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alım satım işlemlerinde ise öncelikli olarak araç üzerinde herhangi bir vergi borcu, trafik cezası, muayenesizlik gibi durumların olmaması gerekir. Böyle bir ceza aracın üzerinde varsa o zaman noter satış işlemini gerçekleştirmez. Aracı satın alacak kişi aracı almadan önce MTV vergisini, arabanın son muayene tarihini ve trafik cezası olup olmadığını detaylıca kontrol eder. Aracın vergi borcunun olması durumunda ise satış işlemi gerçekleşmez. Ayrıca otomobil satın alan kişi, aracın TÜVTÜRK araba muayene istasyonuna kaydını da inceler. Noter araç satış işleminde ilk olarak satış sözleşmesi hazırlanır ve bu sözleşme; alıcı, satıcı ve noter tarafından imzalanır. Satış işlemi bu sözleşme imzalandıktan sonra gerçekleşir. Aracın satış işlemlerinin ardından da devir işlemleri başlar. Devir işlemlerinde; vergi dairesi tarafından verilen ilişik kesme belgesi, noter satış belgesi, zorunlu trafik sigortası poliçesi, vergi numarası, plaka bilgileri, trafik ve tescil belgeleri hazırlanır. Bu belgelerin ibraz edilmesi gerekir. Daha sonra noter gerekli belgeleri kontrol ederek devri gerçekleştirir.

Muayenesi Bitmiş Araç Satış Yapılır mı?

Yukarıda da belirttiklerimizi toparlayacak olursak Emniyet Genel Müdürlüğü muayenesi olmayan araçların satışının yasak olduğunu belirtiyor. Bunun için muayenesiz araç satmaya çalışanlardan uzak durmalısınız.

05 Mart 2020
273 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al