Sodyum Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sodyum Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sodyum, son derece önemli bir elektrolit ve hücre dışı sıvıda (ECF) bulunan temel bir iyondur. Sodyumun sağlığa faydalarından biri, enzim operasyonlarında ve kas kasılmasında oynadığı önemli roldür. İnsan vücudunda ozmoregülasyon ve sıvı bakımı için çok önemlidir. Diğer sağlık yararları arasında gelişmiş kalp performansı, sinir sistemi ve glikoz emilimi bulunur.

Sodyumun Önemi Nedir?

Kan regülasyonu için sodyum gereklidir ve yokluğu vücut fonksiyonlarında ciddi bozulmalara neden olabilir. Çok yönlü bir elementtir ve seksenden fazla farklı formda bulunur. Bir elektrolit olarak vücut sıvılarını düzenler ve vücuttaki elektriksel uyarıları iletir. Diğer vitamin ve minerallerin aksine ısının buna etkisi yoktur. Bu nedenle etkisini kaybetmeden farklı şekillerde ve müstahzarlarda kullanılabilir. Ayrıca sinirlerin önemli bir bileşenidir ve kas kasılmalarını düzenlemeye yardımcı olur.

Sodyum, herhangi bir dengeli beslenmede temel bir besin maddesi olmasına rağmen, aşırı sodyum seviyeleri, mide kanseri ve hipertansiyon riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Böbrek problemleri veya ödemden muzdarip kişiler, bu sağlık risklerine karşı korunmak için alımlarını kısıtlamalıdır. Kısacası, hücresel aktivitenin ve sinir sistemi fonksiyonunun düzenlenmesi için insan diyetinde hayati bir bileşendir. Çok terlediğinizde, güneş çarptığınızda veya adrenal yetmezlikten muzdarip olduğunuzda bu besinin ek dozları gereklidir. Düzenli olarak idrarla atılır ve doğal bir toksisite veya risk oluşturmaz.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Sodyum Eksikliği Belirtileri

Önerilen sodyum alımı günde 2400 mg’dır. Vücudunuza yeterli sodyum sağlamazsanız, eksiklik belirtileri tahriş edici ile ölümcül arasında değişebilir. Vücudun en ciddi şekilde etkilenen bölgelerinden biri, kapanmaya başlayacak olan sinir sistemidir. Genel olarak, eksikliği ishal, kusma, baş ağrısı, halsizlik, düşük tansiyon, uyuşukluk, kilo kaybı , kafa karışıklığı, baş dönmesi ve kas sinirliliğine yol açar.

Sodyum eksikliği tehlikeli olsa da, fazla seviyeler ayrıca yüksek tansiyona, sinir doku ve sinirlerinin şişmesine ve beyin ödemine neden olabilir. Durum hafifletilmezse, komaya bile yol açabilir.

Sodyum miktarının azalması vücudun periferik bölgelerinde biriken yağı da azaltır. Ayrıca fazla sodyum, akciğer enfeksiyonu olasılığını artırır. Sodyum seviyesinin tükenmesi, yorgunluğa, efor sarf etmeye ve zihinsel ilgisizliğe neden olabilecek bir dizi hastalığa davetiyedir.

03 Aralık 2021
117 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al