Fren Mesafesi Nedir?

Bir aracın en önemli aksanlarından biri frenlerdir. Bu nedenle de araç üzerindeki etkisinin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Frenlerin önemi sürücünün bildiği kadar otomobil firmaları içinde önemli olduğundan dolayı sürekli olarak geliştirilmeye de devam etmiştir. Fren sistemleri konusunda mühendisler daima yeni çalışmalar yaparak aracın daha kısa mesafede ve daha güvenli bir şekilde durmasını sağlayacaktır. Fren mesafesi bir aracın frene basıldıktan sonra durmasına kadar geçen süreyi ifade eder.

Bazı araçlarda bu mesafe uzun olurken bazılarında ise daha kısadır. Yukarıda da belirtilmiş olduğu üzere fren mesafesinin düşürülmesi konusunda çalışmalar daima sürmekte. Dolayısıyla burada araçtan araca değişen mesafe bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Fren mesafesi teknik olarak hiçbir araç için hesaplanamaz, çünkü burada etki eden pek çok faktör vardır. Örneğin aracın lastiklerinin durumu kalitesi ya da yolun o anki durumuna bağlı olarak değişkenlik kazanabilir.

Yağışlı bir hava da fren mesafesi daha uzun olacağından ve lastiklerin kayma riskinin olacağından sürüş esnasında daha dikkatli olunması gereklidir. Kısacası şunu söyleyebiliriz ki fren sistemleri ne kadar geliştirilmiş olursa olsun bu birçok faktörü aynı anda ilgilendirdiğinden dolayı dikkatli hareket edilmesi gerekir. Bir fren sisteminden tam olarak verim almak istiyorsanız o zaman mutlaka doğru zamanda doğru hareketleri yapmanız gerekir.

Araç kullanmak sıradan bir iş değildir. Dikkat gerektirdiği gibi yalnız sizi değil aynı zamanda sevdiklerinizi de yakından ilgilendiren bir konudur. Kaza gibi bir sonuçla karşı karşıya kalmadan önce mutlaka kendiniz üzerinde de dikkatli hareket etmeniz gerekir. Örneğin alkol kullanıyorsanız ya da farklı bir madde bu şekilde direksiyon karşısına geçilmemesi gerekir.

Olası Kazalara Karşı Güvende Olun

Olası bir kazaya karşı yapılması gereken ilk güvence trafik sigortasıdır. Trafik sigortasının görevi üçüncü şahıslara verilecek olan zararların karşılanmasını sağlamaktır. Zorunlu olan trafik sigortası her araç için yapılması gerekiyor. Kasko sigortası ise isteğe bağlı olarak yapılan bir sigortadır. Bunun için isteyen sürücü aracına yaptırır isteyen yaptırmaz. Ancak kasko sigortası yaptırdığınızda aracınızı ve cebinizi güvence altına almış olursunuz.

28 Nisan 2020
472 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al