Sigorta Sözleşmesi Ne Demektir?

Sigorta Sözleşmesi Ne Demektir?

Hukukta koruma ancak sigorta sözleşmesi yapıldığı zaman elde edilmiş olan bir haktır. Sigorta sözleşmesinin konusu ise ekonomik ve hukuki açıdan belirlenmiş olan şartlar doğrultusunda tespit edilir. Bu sayede konu yanlış ya da eksik olmaktan üstelik zamanla gelişen dengeden meydana gelen durumun yapısına uygun olacaktır.

Türkiye’de sigorta sözleşmesi Türk Ticaret kanunun 1401. maddesinin ilk fıkrasında açıklanmıştır. Buna göre kanun şu şekilde belirtiyor.

Türk Ticaret Kanunu Madde 1401

“Sigorta sözleşmesi, sigortacının bir prim karşılığında, kişinin para ile ölçülebilir bir menfaatini zarara uğratan tehlikenin, rizikonun, meydana gelmesi halinde bunu tazmin etmeyi ya da bir veya birkaç kişinin hayat süreleri sebebiyle ya da hayatlarında gerçekleşen bazı olaylar dolayısıyla bir para ödemeyi veya diğer edimlerde bulunmayı yükümlendiği sözleşmedir.”

Ancak işin özünde bu tarifinde terminolojik ve de anlam içermesi bakımından hatalı olarak görülebilir. Mesela hatayı şu şekilde belirtebiliriz. Yukarıda yapılan tanımda menfaatini zarara uğratan kavramı sigorta hukukunda ayrıca önemli. Çünkü menfaat ve zarar sigortası yalnızca aktif sigortalılarda mümkündür. Zarar kişinin mal varlığında meydana gelen bir eksilmedir. Bunun için menfaatin zarara uğraması demek hukuk açısından bir anlam taşımaz.

Hayat sigortaları için konuşacak olursak burada menfaat kavramı hiç ortaya çıkmıyor. Çünkü az önce belirttiğimiz gibi menfaat malvarlığının somutlaştırılmasıyla ilgili bir durumdur.
Kanunu bütün olarak ele aldığımızda ise karşımıza şu şekilde bir durum çıkıyor. Sigorta sözleşmesi şansa bağlı bir akittir. Oysaki sigorta sözleşmelerinde kişinin mükellefiyetleri riskin gerçekleştiği durumda değil sözleşmenin imzalanmasıyla başlamalıdır.

Sigorta sözleşmesi farklı olarak değerlendirilebilir ve farklı konularda yapılabilir. Mesela borçlar kanununda sigortalı ile borç ilişkisi mevcut olduğu her an sigorta riski karşılayacak şekilde ifade edilmiştir.
Yukarıdaki tanımlamalardan ve açıklamalardan da yola çıkarak toparlamak gerekirse şu şekilde ifade edebiliriz sigorta insanın mal ve canını maddi olarak güvence altına almayı hedefler ve bu sayede insanlar araçlarını, hayatlarını ve evlerini sigortalatarak kendilerini güvene almaya çalışırlar. Bu da kalabalık toplulukların bir arada yaşamak durumunda olduğu günümüzde oldukça etkili ve iyi düşünülmüş bir sözleşme olarak yerini almıştır.

04 Mart 2019
559 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al