Kış Sürüş İpuçları

Kış Sürüş İpuçları

Ankara kışı kötü tarafını göstermeye karar verdiğinde, sürücüler her türlü sürpriz ve zorlukla karşı karşıya kalır. Ancak biraz hazırlık yaparak, kendinize biraz daha fazla zaman tanıyarak ve sürüş alışkanlıklarınızda bazı küçük değişiklikler yaparak, kış sürüşü endişesinden kurtulabilirsiniz.

İşte size Ankara’da kışın tadını gerçekten çıkarmanız için güven verecek bazı sürüş ipuçları.

Kış Lastiklerine Geçin

Hava sıcaklığı 7˚C’nin altına düştüğünde, kış lastiklerine geçmek iyi bir fikirdir. Sadece sulu kar ve karda daha iyi çekiş sağlamakla kalmaz, kış lastiklerinin daha yumuşak kauçuk bileşiği soğuk yüzeyleri çok daha iyi kavrayacak şekilde tasarlanmıştır. Lastiklerinizin sırtını ve şişkinliğini her hafta kontrol edin.

Daha Fazla Zaman Ayırın

Kışın güvenli sürüş, inanmak istediğimizden daha fazla zaman alır. Varış zamanınız size ne söylerse söylesin, en az 10, hatta 15 dakika ekleyin. Örneğin : aracınızdaki tüm kar ve buzu temizlemeniz gerekecektir. Ya da karlı ve buzlu yol koşulları daha yavaş sürmemizi gerektirdiği gerçeği. Ve hepimizin bildiği gibi, kışın aceleyle araba kullanmak kaza nedenidir.

Buz, Kar ve Yavaş

Deneyimli kış sürücüleri, kışın farklı yaptığınız bazı özel şeyler olduğunu söyleyecektir. En basit olanı karda ve buzda biraz daha yavaş sürmektir. Durduktan sonra ileri doğru hızlanmaya çalışmak sadece kaymanıza neden olur. Frene basmak da aynı şeyi yapacaktır. Bu yüzden yavaş gitmek önemlidir.

Takip mesafenizi 5–6 saniyeye çıkarmak en iyisidir. İşe gidip gelirken muhtemelen trafiğin tam merkezinde olacaksınız. Tavsiyemiz, rahatlayın ve kendinize 5–6 saniyelik zaman verin. Aslında siz zaman kaybetmediniz, kazandınız.

Hksigorta.com’dan en uygun Ankara kasko sigortası teklifi alabilirsiniz. Aracınıza ve kesenize uygun kasko teklifini sizler için hazırlayalım.

Bir tepenin başına yaklaştığınızda, biraz gaza basın, aşırı gaz sadece tekerleklerinizin dönmesine neden olur ve bu iyi değildir. Yokuş aşağı giderken frene yumuşak bir dokunuş daha da önemlidir. Hızlı yokuş aşağı iniş hiçbir zaman güvenli değildir.

Kışın karlı ve buzlu yolarda aracınıza yaşayacağınız sorun en deneyimli sürücülerin bile başına gelir. Ancak bu yararlı ipuçlarını dikkate aldığınız da daha güvenli bir sürüş imkanı yakalamış olursunuz.

27 Kasım 2020
303 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al