Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Aracın Hurdaya Çıkarılması

Aracın Hurdaya Çıkarılması

Araçlar günlük yaşamın bir parçası olmasının yanı sıra ekonomik olarak ömrünü tamamlama ve doldurma ya da kaza yapma veya herhangi bir nedenden dolayı kullanılmaz hale gelebilir. Böyle bir duruma gelen araç ise sahibinin isteği üzerine bir dilekçe ile birlikte hurdaya ayrılabilir. Ancak hurdaya ayrılabilmesi içinde belli işlemlerin yapılması şarttır. Bu işlemlerin başında vergi dairesinden alacakları vergi borcu yoktur yazısı ve ilişik kesme belgesi olacaktır. Ekonomik ömrünü tamamlamış olan bu araçların trafikten çekilmesi önemli bir konudur çünkü trafikte seyir halinde olması demek aynı zamanda güvenlik konusunu da ortaya çıkaracaktır. İlişik kesme belgenizi de aldıktan sonra araç artık hurdaya çıkarılmaya hazırdır. Bu belgelerin üzerine hurdaya çıkarılmıştır şeklinde bir damga vurularak tescil belgesi aracın sahibine tekrar verilir ve tescil plakaları alındıktan sonra iptal edilir.

Bir araç hurdaya ayrılmışsa artık geri dönüşü yoktur ve onarılsa ya da yenilense de artık tescil edilmezler. Ancak bu araçlar kullanılabilir durumda olan parçaları başka araçlara transfer edilebilir. Kullanılan bu parçalarda gerek duyulması halinde yeni aracın üzerine de işlenebilir.

Aracı hurdaya ayırmak için işlemleri mutlaka aracın en son tescil edilmiş olduğu ilde yapmanız gerekiyor.

Araç hurdaya ayrıldıktan sonra araçla ilgili olan tüm bilgiler trafik tescil şubeye gönderilir ve durum elektronik ortama aktarıldıktan sonra vergi dairesine bilgi verilir.

 HURDAYA ÇIKARILAN, SATILAN VEYA DEVREDİLEN RESMİ ARAÇLAR

Resmi araçların hurdaya çıkarılması, satışı ve devirlerinde ilgili mevzuat gereğince aracın hizmet dışı bırakıldığını gösteren tutanağın eklendiği bir yazı ile yetkili tescil kuruluşuna müracaat edilir.

  • Tutanaktaki kayıtlara ve isteğe göre;
  • Hurdaya ayrıldığından resmi bir kurum veya kuruluşa hurda olarak devri gerekenlerin defter kayıtlarına, müracaat formuna ve tescil belgesine “hurdaya çıkarılmıştır”,
  • Ekonomik ömrünü doldurduğundan hizmet dışı bırakılan ve satışı öngörülen araçların defter kayıtlarına, müracaat formuna ve tescil belgelerine “ekonomik ömrünü doldurmuştur”, kayıtları konulur, trafik belgeleri geri alınır ve tescil belgeleri sahibi olan kuruluşa verilir.
  • İlgili kamu kuruluşunca, aracın satışında, tescil belgesi, satış belgesi ile birlikte tescil kuruluşuna ibraz edilmek üzere satın alana verilir.
  • Hurdaya çıkarılan resmi araçlar hakkında 39 uncu maddenin bendi hükmü uygulanır.
15 Mayıs 2019
259 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al