Özel Hastanelerde SGK Katılım Payı

Özel Hastanelerde SGK Katılım Payı

Özel bir hastaneye gittiğiniz zaman muayeneniz ile ilgili olarak sizden belli oranlarda ücret talep ediliyor. Bu ücret ise hastaneden hastaneye değiştiği gibi alacağınız hizmette aynı şekilde değişiklik gösteriyor. Bunun nedenine baktığımız zaman bazı hastanelerdeki hizmetin kalitesi ve doktorların uzmanlık derecesi daha yüksek. 2018 yılı rakamlarına baktığımız zaman ise özel bir hastaneye gittiğiniz de SGK’ya ödemeniz gereken katılım payı 15 TL’dir.

SGK Katılım Payı Nedir?

Sağlığınızla ilgili bir sorunla karşılaştığınızda herhangi bir hastaneye gitmeniz için SGK’nızın olması gerekiyor. Eğer ki SGK’lı değilseniz ödeyeceğiniz paranın miktarı çok daha fazla olacaktır. Ancak SGK’nız varsa aile hekimine, üniversite hastanesine, devlet hastanesine ya da özel bir hastaneye gittiğinizde muayenenize göre sizden ekstra bir ücret alınıyor. İlaç üreticilerinin bir kısmını hastalar bir kısmını ise SGK öder buna ilaç katılım payı ya da muayene ücreti şeklinde de isim verilmiştir. Yani SGK’nız var ve bir özel hastaneye gittiğiniz zaman SGK sizin muayene ücretinizin çok az bir kısmını ödüyor ve kalan miktarı da siz ödüyorsunuz. Eğer ki ben ekstra bir fark ödemek istemiyorum diyorsanız o zaman yapılması gereken şey ise tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti almanızı öneririz. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanız halinde hastaneye gittiğiniz zaman ister ayakta tedavi olsun isterseniz yatarak tedavi poliçenize göre ekstra bir ücret ödemiyorsunuz. Bu da sizin konforlu bir şekilde hastaneden faydalanmanızı sağlamış oluyor.

SGK Katılım Payı Oranları

Hastalandınız ve doktora gittiniz doktorunuz size ilaç yazdı ve eğer ki siz bir çalışan iseniz o zaman % 20 oranında ödeme yapmanız gerekecek. Ancak emeklilerde bu rakam maaşlarına kesinti olarak yansıyacaktır. Yani şu şekilde özetleyelim siz hastaneye gittiğiniz ve ilaç yazıldı ilacın fiyatı 100 TL tuttu eğer ki emekliyseniz bu ilaç için ödeyeceğiniz tutar 10 TL çalışanlar ise 20 TL’dir. Bu muayenenizi devlet hastanesinde yaptırıyorsanız ödeyeceğiniz muayene ücreti 6 TL üniversite hastanelerine gittiyseniz 7 TL ödemek durumundasınız. Eğer yukarıda da belirttiğimiz gibi özel hastanede tedavi olmuşsanız bu durumda ödenecek tutar 15 TL.

31 Mart 2019
480 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al