Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Arabaya Sıçrayan Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Arabaya Sıçrayan Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Otomobil sahipleri araçlarının temiz ve parlak görünmesi için birçok yönteme başvurur ve emek harcalar. Ancak aracınızın kaportasına boya sıçramış lakin bunu temizlemekte zorlanıyorsanız o zaman size bu makalemizde konuyla ilgili olarak bilgiler verelim. Aracınızı bir inşaatın yanına bırakmış olabilirsiniz ya da rüzgar yoluyla boya yapılan yerden gelen boya parçası leke yapmış olabilir. Hatta aracınızı başka bir boyalı eşyaya ya da araca sürtmüş olabilirsiniz. Bu durumda uygulayacağınız yöntem aşağıdaki gibi olmalıdır.

İşlemleri yapmadan önce küçük bir ayrıntı verelim boya yapılacak olan yeri koli bandıyla daire içerisine alın çünkü bir sınır oluşturuyorsunuz ve o sınırın içerisinde çalışma yapacaksınız

Alkol ve Tuvalet İspirtosu İle Boya Çıkarma

Alkolün boyayı çıkaran bir özelliği vardır. Bunun yanı sıra aracınızın kaportasına kesinlikle zarar vermez. Örneğin bir sprey şişesi içerisine koyduğunuz alkolü boyanın üzerine sıkarak çözülmesini ve çıkmasını sağlayabilirsiniz. Boya kurumuşsa biraz sıkın ve bekleyin sonra süngerle çıkartın. Alkol yolsa ispirto da aynı görevi görecektir. Ancak ispirtoyu bir beze dökerek uygulayabilirsiniz.

Kil İle Boya Çıkarma

Piyasa da satışı yapılan kil boya setini kullanabilirsiniz. Aracınızın yüzeyine zarar vermeden boyanın çıkmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik bu yöntemle çok fazla enerji harcamanıza da gerek kalmayacaktır. 

Aseton İle Boya Çıkarma

Ojelerinizi çıkarmak için kullandığınız aseton aracın üzerindeki boyayı çıkarmak içinde etkilidir. Kimyasal bir maddedir ancak aracın kaportasına zarar vermez. Asetonu bir bezin üzerine dökün ve boyanın üzerinde yavaş yavaş gezdirin. 

Tiner İle Boya Lekesi Çıkarma

Tinerle boya çıkarmak riskli ancak etkili bir yoldur. Tinerin boyayı inceltme özelliği göz önünde bulundurulduğunda yapılacak uygulama konusunda temkinli olmak gerekir. Örneğin boya damla şeklindeyse bu durumda tercih edilebilir. Tinerden ellerinizi korumak için ise mutlaka eldiven giymeniz gerekiyor.  Unutmayın ki çok fazla tiner kullanırsanız veya tineri kaportaya sürerseniz aracın boyasına ve cilasına zarar verebilirsiniz.

Oksijenli Su İle Boya Lekesi Çıkarma

Oksijenli su eczanelerde satılmaktadır. Özellikle boya lekesi tazeyse oksijenli su ile kolayca çıkarabilirsiniz. Aracınızın kaportasına asla zarar vermez leke üzerine doğrudan uygulayın ve boyanın çözülmesini bekleyin.

16 Ekim 2019
474 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

 1. Ebru dedi ki:

  Aseton yazmışsınız arabama döktüm boyasını söktü. Üstelik de tavan. Gerçekten lanet olsun

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Her işin bir ilmi olduğu gibi bunun da bir ilmi var. Muhtemelen yanlış uygulama yaptığınızdan kaynaklanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al