Sağlıklı Bir Gebelik Sürdürmek İçin Özel Sağlık Sigortası

Sağlıklı Bir Gebelik Sürdürmek İçin Özel Sağlık Sigortası

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, muhtemelen aklınıza ilk gelen soru: Ne yiyebilirim? Hala egzersiz yapabilir miyim? Evet bu soruların yanıtlarını tek başınıza bulabilmeniz kolay olmayabilir ancak özel sağlık sigortanız varsa gideceğiniz özel hastanede özel bir doktor sizin tüm bu süreçte en büyük destekçiniz olacaktır. Bunun için yapmanız gereken tek şey Ankara özel sağlık sigortası yaptırarak gebelik sürecinin en sağlıklı şekilde geçirilmesini sağlamak. Peki, bununla yetinecek misiniz? Elbette ki hayır sizin beslenme düzeninden uyku düzenine varıncaya kadar hepsini kontrol altında tutmanız gerekiyor. Yöntem olarak ise şöyle takip edebilirsiniz.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelik sırasında besleyici bir diyet yemek, iyi beyin gelişimi ve sağlıklı doğum ağırlığı ile bağlantılıdır ve birçok doğum kusuru riskini azaltabilir. Dengeli beslenme, anemi risklerinin yanı sıra yorgunluk ve sabah bulantısı gibi diğer hoş olmayan gebelik semptomlarını da azaltır.

Dengeli bir gebelik diyeti şöyle olmalıdır:

  • Protein
  • C vitamini
  • Kalsiyum
  • Meyve ve sebzeler
  • Tam tahıllar
  • Demir açısından zengin yiyecekler
  • Yeterli yağ
  • Folik asit
  • Kolin gibi diğer besinler

Hamilelikte Kilo almak

Hamilelik sırasında beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamanın basit bir yolu, her gün her besin grubundan yemektir. Hamileyken kilo almak tamamen doğal ve beklenen bir durumdur. Hamileliğiniz boyunca doktorunuz kilo ve beslenme konusunda gerekli tavsiyelerde bulunacaktır. Çünkü her gebelikte bu süreç değişkenlik gösterir.

Hamilelikte Ne Yememeli?

Sizi ve bebeği enfeksiyondan korumak için süt, peynir ve meyve tüketmeniz gerekiyor.  İyice ısıtılmadıkları sürece şarküteri tezgahındaki etleri yemeyin. Ayrıca deniz ürünleri ve az pişmiş et ürünlerinden kaçının.

Doğum Öncesi Vitaminler

Hamilelik sırasında ihtiyaç duyulan besin maddelerinin çoğu yiyeceklerden alınmalıdır, ancak doğum öncesi vitamin takviyeleri boşlukları doldurmada önemli bir rol oynar. Her gün düzenli olarak besleyici öğünler planlamak zordur. Folik asit (folat) hamile kadınlar için çok önemli olan bir B vitaminidir. Hamilelikten birkaç hafta önce ve gebeliğin ilk 12 haftasında alınan folik asit takviyelerinin, spina bifidalı bir çocuğa sahip olma riskini azalttığı bulunmuştur. 

Egzersiz yapmak

Orta derecede egzersiz hamile bayanlar için önerilir. Hem anneye hem de büyüyen bebeğe faydası vardır.

29 Ekim 2020
257 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al