Trafik Sigortam Zararın Ne Kadarını Karşılar?

Trafik Sigortam Zararın Ne Kadarını Karşılar?

Trafik sigortası Türkiye’de her araç sürücüsünün yapmakla yükümlü olduğu zorunlu uygulamalardan bir tanesidir. Bunun içinde adı zorunlu trafik sigortası olarak bilinmiştir. Bir otomobil kazaya karışır ve bu kaza neticesinde birden fazla araç zarar görürse kazaya karışan tüm araçlara giderler ortak bir şekilde dağıtılır. Bu dağıtım ise trafik sigortasındaki araç başına belirlenmiş olan tazminat limitine göre belirlenmiştir. Bunun için kaza sonrasında hiçbir araca ayrıcalıklı olarak davranılmaz. 2018 yılında bir otomobil için kaza başına karşılanacak olan limit 36 bin lira iken kaza başına teminat miktarı 72 bin lira şeklinde düzenlenmiştir. Bunu yaptığımız açıklamalara göre farklı bir konuya daha değinelim o da siz birden fazla aracın karıştığı bir kaza yaptınız ve teminat limitlerinizi aştı. Bu durumda hasar bedeli nasıl karşılanacak.

Hasar Teminat Limitlerini Aşarsa Ne Olur?

Trafik sigortasında teminat limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir.  Örneğin limitinizin 72 bin lira olduğunu düşünelim ve siz çoklu kazaya karıştınız. Bu durumda sigorta şirketi 72 bin lirayı eşit bir şekilde araçlara dağıtacak ve sonrasında kalan bir borcun olması durumunda da bu borç aracın sürücüsü tarafından ödenecektir. Yani limitinizi aşan durumlarda kalan bedeli siz ödersiniz. Fakat burada farklı bir durum daha vardır. Eğer ki siz trafik sigortanıza ek bir poliçe daha ekletirseniz o zaman ekstra bir ücret ödemezsiniz.

Yukarıda yaptığımız açıklamalardan yola çıkacak olursak. Sigorta şirketleri trafik sigortasını hazırlarken belli bir limit doğrultusunda hareket eder ve bu limitleri aşmadığınız sürece karşı tarafta oluşacak olan maddi hasarları sigortanız karşılayacaktır. Ancak siz eğer ki kendi aracınız içinde masrafların karşılanmasını talep ediyorsanız bu durumda zorunlu trafik sigortasının yanı sıra aracınıza kasko sigortası da yaptırmak zorundasınız. Trafik sigortasının amacı karşı taraftaki sürücü ve yayaların haklarını güvence altına almaktır. Kasko sigortası ise herhangi bir neden göstermeden ve suçlu olup olmadığınıza bakmadan kendi aracınızda meydana gelecek olan hasarların karşılanmasını sağlar.

Sonuç olarak toparlarsak trafik sigortasında maddi ve fiziki masraflar belirlenmiş olan teminatlarla yapılır ve olası bir kaza durumunda ekstra bir ödeme yapmazsınız.

24 Nisan 2019
819 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al