İdrar Tahlili Nedir, Nasıl Yapılır?

İdrar Tahlili Nedir, Nasıl Yapılır?

İdrar tahlili, idrarınızın testidir. İdrar yolu enfeksiyonları, böbrek hastalığı ve diyabet gibi çok çeşitli bozuklukları tespit etmek ve yönetmek için idrar tahlili kullanılır. İdrar tahlili, idrarın görünümünü, konsantrasyonunu ve içeriğini kontrol etmeyi içerir. Anormal idrar tahlili sonuçları bir hastalığa işaret edebilir. Örneğin, idrar yolu enfeksiyonu, idrarın berrak değil, bulanık görünmesine neden olabilir. İdrarda artan protein seviyeleri böbrek hastalığının işareti olabilir. Olağandışı idrar tahlili sonuçları genellikle sorunun kaynağını ortaya çıkarmak için daha fazla test yapılmasını gerektirir.

İdrar tahlili neden yapılır?

Genel sağlığınızı kontrol etmek için. Doktorunuz, rutin tıbbi muayene, gebelik muayenesi, ameliyat öncesi hazırlığın bir parçası olarak veya şeker hastalığı, böbrek hastalığı ve karaciğer hastalığı gibi çeşitli rahatsızlıkları taramak için hastaneye yatış sırasında idrar tahlili önerebilir.

Karın ağrısı, sırt ağrısı, sık veya ağrılı idrara çıkma, idrarda kan veya diğer idrar problemleri yaşıyorsanız, doktorunuz idrar tahlili önerebilir. Bir idrar tahlili, bu semptomların nedenini teşhis etmeye yardımcı olabilir.

Böbrek hastalığı veya idrar yolu hastalığı gibi tıbbi bir durum teşhisi konduysa, doktorunuz durumunuzu ve tedavinizi izlemek için düzenli olarak bir idrar tahlili önerebilir.

İlginizi Çekebilir : Ankara Özel Sağlık Sigortası

İdrar Tahlili Nasıl Verilir?

İdrarınız yalnızca idrar tahlili için test ediliyorsa, testten önce normal şekilde yiyip içebilirsiniz. Aynı anda başka testler de yapıyorsanız, testten önce belirli bir süre aç kalmanız gerekebilir. Doktorunuz size bu konuda talimatlar verecektir. Reçetesiz ilaçlar ve takviyeler dahil birçok ilaç, idrar tahlilinin sonuçlarını etkileyebilir. İdrar tahlilinden önce doktorunuza aldığınız ilaçlar, vitaminler veya diğer takviyeler konusunda bilgi vermeniz gerekir.

Tek başına bir idrar tahlili genellikle kesin bir teşhis sağlamaz. Doktorunuzun bu testi önerme nedenine bağlı olarak, anormal sonuçlar takip gerektirebilir veya gerektirmeyebilir. Doktorunuz sonraki adımları belirlemek için idrar tahlili sonuçlarını diğer testlerle birlikte değerlendirebilir veya ek testler isteyebilir. Örneğin, sağlıklıysanız ve herhangi bir hastalık belirtisi veya semptomu yoksa, idrar tahlilinde normalin biraz üzerinde sonuçlar endişelenmek için bir neden olmayabilir ve takip gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, bir böbrek veya idrar yolu hastalığı teşhisi konduysa, yüksek seviyeler tedavi planınızı değiştirme ihtiyacını gösterebilir.

27 Eylül 2020
525 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al