Kiracılar Kendi Adına DASK Yaptırabilir mi?

Kiracılar Kendi Adına DASK Yaptırabilir mi?

Deprem sigortası ev sahibinin kendi adına yaptırabileceği bir sigorta güvencesidir. Dolayısıyla kiracılar kiraladıkları eve kendi isimleriyle DASK yaptıramazlar. Eğer ki deprem sigortası yaptırmak istiyorlarsa o zaman sigorta ettiren sıfatıyla ev sahibi adına bu poliçeyi hazırlatması gerekli olacaktır. Ancak olası bir deprem yaşanması halinde zarar gören yapıyla ilgili olarak sigorta tazminatı yalnızca tapuda kim hak sahibi olarak görülüyorsa ona ödenir. DASK her yapıya yapılması gereken bir sigorta güvencesidir. Her ne kadar zorunlu deniliyor olsa da bir yaptırımı olmaması da insanların bu sigortayı yaptırmalarını engellemiş oluyor. Oysaki DASK olan bir ev deprem sonrasında zarar görmüşse o zaman bu durumda yardım ve hizmet alınabilmesi mümkün hale geliyor. Zorunlu deprem sigortası yapılmadıkça, depremden kaynaklanan ve poliçede yer alan teminatlardan faydalanılamaz. 

DASK’ı Alıcı mı Satıcı mı Yaptırmalı?

Zorunlu deprem sigortası hak sahibi üzerine yaptırılması gerektiği için daireyi-meskeni alacak kişinin sigortayı yaptırması gerekir. Konut kredisi kullanabilmeniz için de DASK sigortası yaptırmak zorunlu tutulmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için DASK’ı kim öder sayfamızı ziyaret edin.

DASK Yaptırmadan Ev Kiralanabilir mi?

Binaların elektrik ve su abonelik işlemlerinden önce zorunlu deprem sigortasının varlığı ilgili kuruluşlarca kontrol edilir. Elektrik abonelik tesis (bağlantı sözleşmesi) ve abone değişikliği işlemlerinin (perakende satış sözleşmesi), zorunlu deprem sigortası yapılmış olduğunun kontrol edilmesinin ardından tamamlanması gerekmektedir.

Konut sigortası teklifi al Ankara

Kontrollerin yapılmadan abonelik işleminin başlatılması söz konusu değil. Bunun içinde ev sahibi olsanız da kiracı olsanız da oturduğunuz konuta elektrik ve su bağlatmanız mümkün değildir. Yani kiracı yeni bir eve girecekse ev sahibinin mutlaka DASK’ı yaptırması gerekir. Aksi takdirde enerji ihtiyaçlarını karşılayacak olan abonelik işlemleri de başlamamış olacaktır. Sigorta primlerini sigorta ettiren olarak kiracı ödemeli, prim tutarı ev sahibinden alınmalı ya da kira tutarından düşülmelidir.

DASK Sigorta Süresi

Sigorta ürünlerinin büyük bölümünde bitiş suresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Sigortayı yaptırdığınız gün başlayacak olan güvence yine tam bir yıl sonra aynı günde sona erecektir.  Bunun için her yıl yenilenmesi zorunlu bir ihtiyaçtır.

10 Mart 2020
493 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al