Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019

Ehliyet bir aracın kullanılması için en önemli belgelerin başında geliyor ve bu belgeniz olmadan araç kullanmanın cezası öyle düşündüğünüz gibi tek bir rakamdan oluşmuyor. Yani bazen sadece sürücüye değil aynı zamanda aracın sahibine de para cezası kesilebiliyor. Bunun içinde sizin ne şekilde araç kullandığınız ve yediğiniz cezanın nedeni ne gibi sorular farklı olabiliyor. Yasalara göre ehliyetsiz araç kullanmanın cezası şu şekilde belirlenmiş durumda.

Ehliyetiniz varken ehliyetsiz araç kullanma cezası

Önce isterseniz ehliyeti olan bir sürücü ehliyetini evde unuttu ya da kaybettiyse bunun cezasın ne kadar olduğuna bir bakalım. Türk Ceza Kanununa göre polis ekiplerinin sizi durdurarak ehliyetinizi sorduğunda göstermek zorundasınız. Eğer göstermezseniz ya da ehliyetiniz yanınızda yoksa bu durumda 235 TL para cezası ödemek zorunda kalırsınız. Eğer ki bu cezayı peşin olarak öderseniz cebinizden çıkacak olan rakam ise 176,25 TL’dir. Para cezasının yanı sıra ehliyetinizden de 5 puan düşürülecektir. 

Ehliyetsiz araç kullanma cezası

Ehliyetsiz olarak araç kullanıyorsanız bu durumda 2,496 TL para cezası ödemek zorunda kalırsınız ve bunu peşin ödediğinizde 1872 TL cebinizden çıkar. Bu durumda eğer ki aracın sahibi de siz değilseniz o zaman aynı miktar aracın sahibine de kesilecektir.

Ehliyet iptal edildiği halde araç kullanmanın cezası

Sürücü daha önceden herhangi bir cezadan dolayı ehliyetini iptal ettirmiş ise bu durumda araç kullandığı için ödeyeceği rakam yine 2,496 TL olacaktır. Böyle durumda tekrar yakalanmış olmanız ise sizinde araç kullanmaktan men edileceğiniz anlamına gelecektir. Eğer böyle durumda araç başkasının üzerineyse o zaman ona da para cezası kesilecektir. 

Ehliyetiniz geçici olarak geri alınmışken araç kullanmanın cezası

Sürücü ehliyetini geçici olarak geri vermişse bu durumda ödenecek olan para miktar yine aynı olacaktır. 

Her sürücü trafik kurallarına uymak durumundadır. Eğer ki ehliyetiniz yoksa kesinlikle araç kullanmamalısınız. Hatta her sürücü ehliyetinin kullanmasına izin verdiği araçları kullanmak durumundadır. Yani siz B ehliyetliyle E sınıfı bir aracı kullanmaya çalışırsanız bu durumda ödeyeceğiniz ceza ise 1.002 TL olacaktır. Bunun için trafik kurallarına uyalım ve uymayanları uyaralım.

09 Eylül 2019
530 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al