Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Otomobile Sonradan Klima Montajı

Otomobile Sonradan Klima Montajı

Klima yeni modellerde artık standart bir özellik ve sürücülere özellikle yaz mevsiminde bir konfor sağlıyor. Bu konfordan yararlanmak isteyen eski model araç sürücüleri ise acaba aracıma sonradan klima taktırabilir miyim sorusunu soruyorlar. Bu sorunun yanıtını merak eden diğer takipçilerimizin de bilgilendirilmesi amacıyla bizde detaylı bir yazı kaleme alalım istedik.

Klimalar sıcak ve bunaltan havaların adeta kurtarıcısı ve aracınız klimalı bir şekilde seyahat ettiğiniz zaman daha mutlu oluyorsunuz. Aslında klimaların tek görevi yazın kullanmak değil kışında kullanmaktır. Yani klima her araç sürücüsünün isteyeceği bir şeydir. Klimaların çalışma yöntemlerine baktığımız zaman ise şu şekildedir.

Klima Nasıl Çalışır?

Araçlardaki klimalarında evlerde kullandığımız klimalardan hiçbir farklı yoktur. Araçlardaki klimalar havanın içeri alınmasını sağlamak amacıyla kompresöre bağlıdır ve içeride klorofloro karbon gazıyla birleştirilerek sürücülerin istediği şekilde sıcak ya da soğuk havanın aracın içerisine verilmesini sağlar. Bahis bir yöntem ancak sürüş konforunu artırdığı için yüksek bir teknoloji olarak bilinir. Araçlardaki klimaların önemine ve nasıl çalıştığına baktıktan başlığımızın yanıtı olan araca sonradan klima monte edilir mi? sorusunun yanıtına bakalım.

Otomobillere Sonradan Klima Nasıl Takılıyor?

Başlığımızın yanıtı olarak evet diyebiliriz. Kliması olmayan bir araca da sonradan klima takılabilir. Basit olan mantıkları dolayısıyla teknik servisler bunun nasıl yapılacağını bilirler. Her araç için konuşacak olursak otomobillerde klimalar opsiyonel bir özellik olarak verilmiştir. Dolayısıyla bu özelliğin sonradan da monte edilmesi mümkündür. Ancak monte edilmeden önce aracın hangi parçalarının olması gerektiğinin tespiti için inceleme yapılması gerekiyor. Hatta yetkili teknik servisler bu parçaların neler olduğunu ve nerelere takılması gerektiğini çok iyi bilirler bunun için onlar hiçbir sorun yaşamazlar.

Bazı araçlarda ise bu özellik olmayabilir. Fakat bunlarda da benzer özellikler olduğundan dolayı onların çalışma şeklinde yola çıkılarak monte işlemi yapılabilir. Araç sürücülerinin bunu biliyor olsa da araçlarına klima taktırmak istememelerinin nedeni tamamen maliyetlerin gerekçe gösterilmesinden kaynaklanır. Bunda haklı olan sebep ise aracınıza sonradan taktıracağınız bir klimadan orijinal bir klimadan aldığınız performansı alamayacak olmanızdır. Çünkü bir klima aracın motorundan çok daha güçlü çalışır.

17 Nisan 2019
365 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al