Ehliyet Ceza Puanı Öğrenme

Ehliyet Ceza Puanı Öğrenme

Kara yolunda düzenin sağlanabilmesi için uygulanması gereken bir takım işlemler vardır. Bu işlemler ise tamamen sürücü, yolcu ve yaya güvenliğini sağlayabilmek içindir. Kural ihlali ise beraberinde ceza puanının düşmesine neden olur. Yapılan bu ihlale göre de ceza puanındaki düşme farklılık gösterecektir. Bu makalemizde size ceza puanınızın 100’ e ulaşması sonrasında nelerle karşı karşıya kalırsınız bu konu hakkında bilgiler verelim istedik.

Ceza Puanınız 100’e Ulaştığında

Trafikte kurallara aykırı hareket etmek ceza gerektirir. Dolayısıyla bir sürücü en son işlediği trafik suçundan itibaren 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşırsa bu durumda ehliyetine el konulur. El koyma 2 ay süre ile olur. Sonrasında ise ehliyetine el konulan sürücü eğitime alınır ve eğitimin sonucuna göre ehliyeti verilir. 1 yıl sona ermeden ehliyetinde ikinci defa 100 puanlık ceza olması halinde ise sürücünün belgesine 4 ay el konulur. Bu insanlar psiko teknik değerlendirmelerden geçirildikten sonra psikiyatri uzmanları tarafından görülür ve ona göre ehliyetleri tekrar verilir. Eğer ki psikiyatri uzmanı gerek görmezse ehliyette tekrar verilmez. Sürücü aynı şekilde 3’üncü kez ceza alırsa bu durumda ehliyetine süresiz olarak el konulur. Bu şekilde bir ceza almış olan sürücünün ehliyetini yeniden almadan araç kullanması yasaktır.

Bir sürücü hiçbir şekilde ehliyeti olmadan araç kullanamaz ve trafiğe çıkamaz. Bu durumun ihlali halinde ise 1 aydan başlayarak 2 aya kadar hapis cezası verilmektedir. İkinci kez bu şekilde yakalanırsa 2 aydan 3 aya kadar hapis cezası olur.

E-Devletten Ceza Puanı Nasıl Öğrenilir?

Ehliyet ceza puanınızı öğrenebilmek için ilk yol e-devlettir. E-devlet üzerinden sisteme şifreniz ile giriş yapılarak ceza puanının ne kadar olduğu öğrenilebilir. Bunun içinde e-devletten Emniyet Genel Müdürlüğünün sistemine giriş yapılması gerekir.

Emniyet Genel Müdürlüğünden

Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesine girilerek istenilen bilgilere sahip olunabilir. Siteye girdiğiniz zaman trafik cezası ve otopark sorgulama işlemlerini de gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ise cezanın 1 yıl içerisinde ve sizin adınıza kesilmiş olması gerekir. Sorgulama yapmanız içinde TC kimlik belgeniz ve adınız soyadınızı girmeniz yeterli olacaktır.

19 Kasım 2019
490 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al