Hamilelikte Egzersizlerin Önemi

Hamilelikte Egzersizlerin Önemi

Hamilelik bir bayanın yaşadığı sıkıntılı dönemlerden bir tanesi olmakla birlikte yapacağı günlük egzersizler sayesinde bu sıkıntıları olabildiğince en aza indireceği bir süreçtir. Gebelik döneminde yaşanılacak olan problemler bu sayede ortadan kaldırılmış olacaktır. Örneğin egzersiz kan dolaşımını hızlandıracak ve bu sayede kabızlık, ayaklarda kramplar ve şişmelere engel olacaktır. Bunun yanı sıra sırt kaslarınız güçleneceğinden dolayı ağrı durumu yaşamazsınız.

Gebelik döneminde kadınlar daha az hareketli olurlar fakat düzenli olarak egzersiz yaptıkları gün kendilerini daha enerjik hissedeceklerdir. Pek çok anne adayı ise egzersizlerin bebeğe zarar vereceği düşüncesiyle yapmaz ve olabildiğince az hareket etmeye çalışırlar. Spor kontrollü bir şekilde yapıldığında ağıra kaçmadığınız sürece size hiçbir zararı olmayan aksine yararı olan bir durum olacaktır. 

İlginizi Çekebilir : Gebelikte Doğum Sigortası Alınır mı?

Gebelikte egzersiz yapmanın olumlu ya da olumsuz etkilerine dair sürekli olarak çalışmalar yapılmakta ve son 30 yıla baktığımız zaman olası bir zararında olduğu görülmemektedir. Düzenli olarak yapılan egzersizlerle birlikte kardiyovasküler sistem güçleneceğinden dolayı vücudunuzun dayanıklılığı daha çok artırılmış olacaktır.  Gebelikte egzersiz yapmanız için size 10 tane neden sayabiliriz. Bu nedenleri ise şu şekilde sıralayalım.

  1. Ağırlık kontrolü sağlamaya yardımcıdır.
  2. Metabolizma hızını arttırır.
  3. Dayanıklılığı ve kuvveti arttırır.
  4. Sırt ve bel ağrılarını minimuma indirir.
  5. Doğum için gerekli olan kas aktivitesini çalıştırır.
  6. Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler.
  7. Gebelik diyabet riskini önler.
  8. Daha rahat bir uyku sağlar.
  9. Daha az ödem oluşumu ile vücutta şişme olmasını engeller.
  10. Daha sağlıklı bir psikoloji ile mutlu bir hamilelik geçirilmesine olanak verir.

Gebelik döneminde alınan yüksek kiloların doğum sonrasında da verilemediği bir gerçektir. Bunun içinde hamilelik sırasında düzenli bir egzersiz yapmak fazla kilo alımının da önüne geçmiş olacaktır. 

Hamilelikte Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelik sırasında egzersizlerin faydalı olduğunu söyledik ancak bunu her gebelik için söylemek mümkün değil. Özellikle riskli gebeliklerde düşük ihtimali yüksek olduğundan dolayı böyle durumda mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Gebelik egzersizleri normal egzersizlerden farklı olacağından dolayı nasıl yapacağınız konusunda doktorunuzdan bilgi almanızı öneririz.

08 Eylül 2019
455 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al