Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz, kemikleri kolayca kırılabilecek noktaya kadar zayıflatan bir hastalıktır. Osteoporoz, sessiz hastalık olarak adlandırılır, çünkü bir kemik kırılıncaya kadar herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz. Yine de bu arada, kemikleriniz yıllar içinde güç kaybediyordu.

Kemik canlı dokudur. Kemikleri güçlü tutmak için vücudunuz eski kemiği parçalar ve yeni kemik dokusuyla değiştirir. 30 yaş civarında bazen kemik kütlesi artmayı durdurur ve kemik sağlığının amacı, olabildiğince uzun süre mümkün olduğunca fazla kemik tutmaktır. İnsanlar 40’lı ve 50’li yaşlarına girdikçe, daha fazla kemik parçalanabilir.

Kemiğin iç kısmına yakından bakıldığında petek benzeri bir şey görülür. Osteoporozunuz olduğunda, bu bal peteğindeki boşluklar büyür ve bal peteğini oluşturan kemik küçülür. Kemiklerinin dış kabuğu da incelir ve kemiklerinizi zayıflatır.

Osteoporoz Risk Faktörleri ve Nedenleri

Osteoporoz her yaşta ortaya çıkabilse de, en çok yaşlı insanlar, özellikle yaşlı kadınlar arasında yaygındır.

  • Ailede kırık kemik veya osteoporoz öyküsü varsa,
  • 50 yaşından sonra kemiği kırılmış,
  • Adet dönemleri durmadan yumurtalıklarını almak için ameliyat olmuş,
  • Erken menopoz geçirmiş,
  • Yaşamları boyunca yeterince kalsiyum ve D vitamini almamış,
  • Uzun yatak istirahati veya fiziksel olarak hareketsiz,
  • Sigara kullanımı,
  • Artrit ve astım ilaçları ve bazı kanser ilaçları dahil olmak üzere belirli ilaçları kullanmak,

Osteoporoz riski yaşlandıkça artar. Menopoz sırasında, kadınlar birkaç yıl boyunca hızlı bir şekilde kemik kaybedebilirler. Bundan sonra kayıp yavaşlar ama devam eder. Erkeklerde kemik kütlesi kaybı daha yavaştır. Ancak 65 veya 70 yaşlarında erkekler ve kadınlar aynı oranda kemik kaybetmeye başlar.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Kemiklerimi Nasıl Güçlü Tutabilirim?

Zayıflamış kemikleri önlemek için her yaşta yapmanız gereken şeyler var. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin yiyecekler yemek önemlidir. Ağırlık çalışması, yürüyüş, koşu, merdiven çıkma, tenis ve dans gibi düzenli ağırlık kaldırma egzersizleri kemiklerin güçlü tutulması için önemlidir.

Osteoporozum İçin Ne Yapabilirim?

Osteoporozu tedavi etmek, kemik kaybını durdurmak ve kırılmaları önlemek için kemiği yeniden inşa etmek anlamına gelir. Uygun diyet, egzersiz ve ilaçlar gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, daha fazla kemik kaybını önlemeye ve kırık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

25 Kasım 2020
328 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al