Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

2020 Araç Muayene Ücretleri

2020 Araç Muayene Ücretleri

Her araç kendi kategorisine göre ayrılmış ve buna göre düzenli periyotlarla muayene edilmek durumundadır. Ticari ve binek olmak koşuluyla süreleri belirlenmiş olan her otomobil mutlaka bu işlemi yaptırmak zorundadır. Biz de bu makalemizde siz takipçilerimiz için 2020 araç muayene ücretleri hakkında bilgiler verelim istedik.

Araç muayene işlemi profesyonel kişiler tarafından yapılmak zorundadır. Kontrol edilen araçlar muayeneden hafif kusurlu, kusursuz olarak geçtiği gibi ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak kalmaktadır. Hafif kusurlu olarak geçen aracın trafiğe çıkmasında herhangi bir sakınca yoktur. Diğerlerinde ise araç muayeneden geçemez ve bunun içinde trafiğe çıkması sakıncalı ve yasak kabul edilir.  Araç muayene işlemleri resmi olarak TUVTURK muayene istasyonlarında yapılır ve muayene ücretlerinde her yıl belli oranlarda artış yapılır. 2019 yılı için fiyat belirtecek olursak aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Ancak 2020 için henüz bir fiyat belirlemesi söz konusu olmadığından dolayı şu anki fiyatlar değiştirilene kadar 2020 yılı içinde geçerli olarak kabul edilebilir.   

2019 Yılı Araç Muayene Ücretleri

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 377,60 TL, Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL, Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL

Araç Muayene Ücreti Nasıl Ödenir?

Aracınızı muayene götürdüğünüzde bu ücreti yatırmak zorundasınız ve ücret yatırılmadan aracınız muayeneye alınmaz. Bunun için TUVTURK istasyonlarındaki vezneler görevlendirilmiş ve evrak işlemleri sırasında sizden ödemeniz istenilen rakam peşin olarak tahsil edilir. Bu işlem sırasında kredi kartı ya da taksit gibi seçenekler kabul edilmez. Bunun için de yanınızda mutlaka para bulundurmanız gerekecektir. 

Muayene Kaç Yılda Bir Yaptırılır?

Araç muayeneleri otomobiller için farklı süreleri kapsar buna göre eğer ki aracınızı sıfır almışsanız bu durumda ilk 3 yıl boyunca muayene yaptırmanız gerekmez.  Binek veya resmi bir otomobil ise her iki yılda bir muayeneye girmek zorundadır. Traktör ve römorklar üç yılda bir,  kamyon, taksi, otobüs ve ticari kategorisinde bulunan araçlar her yıl, motosiklet, iki ya da üç tekerli kategoriler ise her 2 yılda bir olarak muayeneye girmek zorundadır.

Araç Muayenesi Gecikme Cezası Ne Kadar?

Yukarıda belirttiğimiz süreler içerisinde aracınızı muayene yaptırmamanız halinde trafikten men edileceğiniz gibi aracı muayeneye götürdüğünüzde de % 5 oranında ceza ödemek durumunda kalırsınız.

16 Kasım 2019
311 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al