Araç Performansını Artırma Yöntemleri

Araç Performansını Artırma Yöntemleri

Yeni bir araç aldınız ya da aldığınız aracın performansından memnun değilsiniz. Bunun için aracınıza ekstra girişimlerde bulunarak performansını artırmak istiyorsunuz ancak neler yapmanız gerektiği konusunda da hiçbir fikriniz yok.

Bir aracın uzun ömürlü olması sizin ondan memnun olduğunuz ya da olacağınız anlamına gelmiyor. Çünkü uzun yolda sağlam bir araç kadar performansı yüksek bir araçta olmasını istersiniz. Gücünden ve güvenliğinden taviz vermeyecek bir otomobil üzerine düşeni yapmıştır demektir. Bu makalemizin amacı olan araç performansını artırma yöntemleri ise direk olarak bu noktaya temas ediyor.

Araç performansı ne demektir?

Araç performansını artırmadan önce bunun ne demek olduğuna bir bakalım. En basit tanımlamasıyla bir aracın yeteneklerini ve özelliklerini tam olarak kullanabilmesi demektir. Yani motorun hacminden motorun çekişine kadar pek çok noktayı kapsayan bu faktörler nelerdir?

Tork, beygir gücü, motor hacmi ve yakıt türü aracın gücünü ele veren özelliklerdir. Gelişen teknoloji sayesinde araçların motorları hafiflerken performansları da direk olarak artıyor. Fakat sizinde aracınızın gücünün artırılması konusunda yapacağınız şeyler var. 

Araç performansı nasıl arttırılır?

Öncelikli olarak araçlarınızın bakımlarını düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Periyodik motor bakımı mutlaka titiz bir şekilde yapılması gerekiyor. Yani motorun ömrünün uzaması aracın performansını da doğrudan etkiliyor. Aracınızdan tam performans alabilmeniz için tüm aksamlarının eksiksiz bir şekilde çalışması gerekiyor. Bu nedenle de kontrollerin atlatılmaması gerekiyor.

Aracınızdaki tüm depoların temizliğini yaptırmak zorundasınız. Yakıt, yağ ve hava filtrelerini bu kapsamda değerlendirebilirsiniz. Araçtaki motor yağının görevi parçaların zarar görmemesini sağlamaktır. Özellikle partikülerin temizliğini yapmalısınız çünkü performansı ciddi anlamda etkiliyor. Aracınızda klima varsa gazını 2 yılda bir mutlaka yenilemelisiniz. Çünkü araç kliması soğutmak için ekstra güç harcayacaktır.

 Lastikler bir aracın çekişini etkileyen faktörlerin başında geldiği gibi aracın güvenliği içinde önemlidir. Çünkü kötü bir lastik fren mesafesini iyice uzatacak virajlara daha yavaş girmenizi sağlayacaktır. Aracınızın gücünü artırmak için performans lastikleri kullanabilirsiniz.

Aracınızdaki jantlarda çekişe etki eden faktörlerdir. Çelik jantlar ağır olduğundan dolayı aracın çekişini düşürecektir. Bunun için saç türündeki jantları tercih etmenizi öneririz.

26 Mayıs 2019
476 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al