Ön Diz Ağrısı ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Ön Diz Ağrısı ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Zayıf uyluk kasları, aşırı pronasyon, sıkı bacak kasları ve tendonları gibi faktörler dizin ön kısmında ağrıya neden olabilir. İnsanlar yokuş aşağı koşarken ağrı hissedebilir. Tanı için manyetik rezonans görüntüleme ve artroskopi gerekebilir.

İnsanlar ağrı kalmayana kadar koşmayı bırakmalı ve ardından diz çevresindeki kasları güçlendirmek ve dengelemek için egzersiz yapmalıdır.

Dizkapağı, diz çevresindeki bağlara ve tendonlara bağlanan ve normalde koşu sırasında uyluk kemiği boyunca yukarı ve aşağı hareket eden dairesel bir kemiktir.

Diz Önü Acıdığında

Normalde dizkapağı koşu sırasında uyluk kemiğinde yukarı ve aşağı hareket eder. İnsanlar diz kapağında ağrı hissedebilirler çünkü uyluk kasları zayıftır veya ayaklar çok fazla yuvarlanır. Sonuç olarak, diz kapağı uyluk kemiğine anormal bir şekilde sürtünerek artan aşınma ve yıpranmaya neden olur.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ankara

Diz Ağrısının Nedenleri

  • Diz ekleminin önünde çok yüksek veya çok alçak bir diz kapağı
  • Kasların diz kapağı etrafına merkez dışı yerleştirilmesi
  • Sıkı, kısaltılmış kaslar
  • Aşil tendonu
  • Normalde dizin stabilize edilmesine yardımcı olan zayıf uyluk kasları

Zayıf uyluk kasları, ön diz ağrısının tedavi edilebilir bir nedeni olan koşucu dizinin yaygın bir nedenidir. Zayıf kalça kasları, diz kapağının yana doğru hareket etmesine ve uyluk kemiğine anormal şekilde sürtünmesine izin verir. Genellikle yokuş aşağı koşarken diz ağrısı ile başlar.  

Aşırı Pronasyon

Yürürken veya koşarken ayağın içe doğru dönmesi diz ağrısına neden olabilir. Pronasyon, uyluk kaslarını diz kapağını dışarı doğru çekmeye ve uyluk kemiğinin ucuna anormal şekilde sürtmeye zorlar.

Teşhis

Doktorlar semptomları sorar ve kişiyi muayene eder. Bazen manyetik rezonans görüntüleme, artroskopi  veya her ikisi de gereklidir.

Ağrı geçinceye kadar koşmaktan kaçınmak gerekir. Etkilenen bölgeye uygulanan buz, geçici olarak diz kılıfı veya elastik desteğin kullanılması da yardımcı olur. Egzersiz bisikleti sürme veya yüzme gibi diğer egzersizler, dizinizi korumak ve iyileşme sırasında fiziksel zindeliği korumak için yapılabilir. Uyluğun arkasındaki ve öndeki kasları güçlendirmek ve dengelemek için egzersizler faydalıdır.

Koşucunun dizinde, egzersizden önce germek, sıkı kasların neden olduğu anormal güçleri dengelemeye ve yaralanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

19 Aralık 2020
294 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al