Bacak Ağrısı ve Özel Sağlık Sigortası

Bacak Ağrısı ve Özel Sağlık Sigortası

Bacağın herhangi bir yerinde ağrı, travma veya hastalığın yaygın bir semptomudur. Bacak ağrısının birçok nedeni vardır. Travmatik nedenler spor yaralanmalarını içerir. Diğer nedenler kan damarları, sinirler, kaslar, eklemler, yumuşak dokular veya kemiklerle ilgili olabilir.

Tedavi süresi bacak ağrısının nedenine bağlı değişiklik gösterir. Genellikle evde tedavi edilebilir, ancak ağrı ani, şiddetli veya geçmiyorsa veya başka semptomlar varsa tıbbi yardım gerekebilir.

Bacak ağrısının nedenleri kas-iskelet sistemi, nörolojik veya vasküler olabilir. Kırıklar, koşma gibi tekrarlayan sporlardan kaynaklanabilir. Bacak ağrısı bazen ciddi bir damar sorununa işaret edebilir. Bunlar bazen ölümcül olabilir ve tıbbi müdahale gerektirir.

Birçok ağrı türü evde tedavi edilebilir, ancak şiddetli veya kalıcı ağrı daha ciddi bir duruma işaret edebilir.

Bacak ağrısı çoğunlukla nörolojik, kas-iskelet sistemi veya vasküler olarak sınıflandırılabilir veya bunlar üst üste gelebilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Kas-iskelet ağrısı: Örnekler, dizde bir kırılma veya çatlama sesiyle tanınan krepitus veya kalça, diz veya ayak bileğindeki eklemleri etkileyen bir otoimmün hastalık olan artrittir. Örneğin bir düşme sırasında bir kas, tendon veya bağ gerilirse, herhangi bir ağrı kas-iskelet sistemi olacaktır.

Gece krampları, kompartman sendromu ve stres kırıkları da kas-iskelet sistemi problemleridir.

Vasküler ağrı: Nedenleri arasında PAD, derin ven trombozu (DVT), selülit , enfeksiyonlar, varisli damarlar ve ağrıya ciltte renk değişikliği eşlik eden varisli egzamadır .

Nörolojik ağrı: Bacakların kontrolsüz bir şekilde seğirdiği huzursuz bacak sendromu, nöropati veya sinir hasarı ve siyatik sinir ağrısı sayılabilir. Nörolojik ağrı dinlenirken bile devam eder..

Bacak Ağrısı Nedir?

Ağrı, sinirler yüksek basınç seviyeleri, yüksek veya düşük sıcaklıklar ve doku hasarıyla salınabilen kimyasallar gibi uyaranlara yanıt verdiğinde ortaya çıkar. Bacak ağrısı keskin, donuk, uyuşma, karıncalanma, yanma, yayılma veya ağrı olabilir. Bacak ağrısı aynı zamanda akut olabilir, yani ani ve kısa süreli olabilir veya kronik ve kalıcı olabilir. Önem derecesi, 1’den 10’a kadar veya hafiften şiddetliye kadar derecelendirilebilir.

Bir spor maçı sırasında veya bir kazada meydana gelen yaralanma normalde akut ve travmatiktir. Kişi genellikle nedeni belirleyebilir. Tekrarlayan zorlanma yaralanmaları ve stres kırıkları gibi bazı spor yaralanmaları zamanla oluşur. Kişinin dinlenmemesi veya tedavi görmemesi durumunda travmatik yaralanmalar uzun vadeli veya kronik problemler haline gelebilir.

Ana sayfa
16 Ocak 2021
384 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al