Nikotin Bağımlılığı

Nikotin Bağımlılığı

Nikotin bağımlılığı, nikotine ihtiyacınız olduğunda ve onu kullanmayı bırakamadığınızda ortaya çıkar. Nikotin, tütünde bırakmayı zorlaştıran kimyasaldır. Nikotin beyninizde hoş etkiler yaratır, ancak bu etkiler geçicidir. Yani başka bir sigaraya uzanıyorsun.

Ne kadar çok sigara içersen, kendini iyi hissetmen için o kadar çok nikotine ihtiyaç duyarsın. Durdurmaya çalıştığınızda, hoş olmayan zihinsel ve fiziksel değişiklikler yaşarsınız. Bunlar nikotin yoksunluğunun belirtileridir.

Ne kadar uzun süre sigara içmiş olursanız olun, sigarayı bırakmak sağlığınızı iyileştirebilir. Kolay değil ama nikotin bağımlılığınızı kırabilirsiniz. Birçok etkili tedavi mevcuttur. Doktorunuzdan yardım isteyin.

Nikotin Bağımlılığı Semptomları

Bazı insanlar için herhangi bir miktarda tütün kullanmak hızla nikotin bağımlılığına neden olabilir. Bağımlı olabileceğinizi gösteren işaretler şunları içerir:

  • Bir veya daha fazla başarısız girişim.
  • Bırakma girişimleriniz, şiddetli istek, anksiyete, sinirlilik, huzursuzluk, konsantrasyon güçlüğü, depresif ruh hali, hayal kırıklığı, öfke, artan açlık, uykusuzluk, kabızlık veya ishal gibi fiziksel ve duygudurumla ilgili semptomlara neden olmuştur.
  • Sağlık sorunlarınıza rağmen sigara içmeye devam ediyorsunuz.  
  • Sosyal aktivitelerden vazgeçiyorsunuz.  

Sigarayı bırakmaya çalıştıysanız ancak tamamen bırakamadıysanız, yalnız değilsiniz. Sigara içenlerin çoğu, sigaradan istikrarlı ve uzun süreli uzak durmadan önce sigarayı bırakmak için birçok girişimde bulunur.

Nikotin bağımlılığının hem fiziksel hem de davranışsal yönlerini ele alan bir tedavi planını izlerseniz, temelli bırakma olasılığınız daha yüksektir. İlaç kullanmak ve insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için özel olarak eğitilmiş bir danışmanla çalışmak (bir tütün tedavisi uzmanı) başarı şansınızı önemli ölçüde artıracaktır.

İlginizi çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Nikotin Bağımlılığı Nedenleri

Nikotin, sigara içmenizi sağlayan tütündeki kimyasaldır. Nikotin, nefes aldıktan sonra saniyeler içinde beyne ulaşır. Beyinde nikotin, ruh hali ve davranışı düzenlemeye yardımcı olan nörotransmiterler adı verilen beyin kimyasallarının salınımını artırır.

Bu nörotransmiterlerden biri olan dopamin, beynin ödül merkezinde salınır ve haz duyguları ile ruh halinin iyileşmesine neden olur.

Ne kadar çok sigara içersen, kendini iyi hissetmen için o kadar çok nikotine ihtiyaç duyarsın. Nikotin hızla günlük rutininizin bir parçası haline gelir ve alışkanlıklarınız ve duygularınızla iç içe geçer.

Nikotin bağımlılığınızın üstesinden gelmek için plan yapmanız gerekir.

28 Mayıs 2021
14 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al