Otomobilin Fazla Yakması

Otomobilin Fazla Yakması

Türkiye’de ekonomi dolara endeksli dolayısıyla sürekli olarak para piyasalarının ve buna bağlı olan diğer tüm piyasaların değiştiğini görüyoruz. Buda akaryakıt fiyatlarında sürekli bir hareketlenmenin ve yükselmenin olmasını sağlıyor. Sürücüler ise bu noktada araçlarının çok yakmasını bahane ederek daha az yakan otomobilleri tercih etmeye çalışıyorlar. Biz de buradan yola çıkarak size fazla yakan otomobilinizde neler değiştiğini ve bunun içinde aracınızın çok yaktığını anlatalım istedik.  Çünkü her otomobilin çok yakmasının birden fazla nedenleri vardır. Bu nedenleri ise iki ana maddede toplarsak daha yerinde olacaktır.

Teknik ve Donanım  

Bir aracın motorunu koruyan en önemli şey motoryağıdır. Yağın görevi aracın motor aksamlarının zarar görmemesini sağlamaktır. Dolayısıyla siz aracınızda bulunması gereken motor yağını ihmal ederseniz ya da kullanıma bağlı olan süre içerisinde yağını değiştirmezseniz bu yağ gerekli yağlama görevini yapamayacağından dolayı aracın motoruna zarar vermeye başlayacaktır. Bunun için mutlaka otomobilinizin yağının ne zaman değişmesi gerektiğini kontrol edin. Servis aracınıza her yağ koyduğunda sizin ihtiyacınız olan bilgileri size sunacaktır.

Otomobillerde filtre sistemleri bulunur. Bu filtrelerin görevi aracın motorunun hasar görmemesini sağlamak ve bu anlamda motordan geçen yakıt ve yağ gibi sıvıların süzülmelerini gerçekleştirmek. Ancak otomobillerde tüm aksamlarda olduğu gibi filtrelerinde değişim zamanları vardır. Siz aracınızın filtresini bu değişim zamanları içerisinde değiştirmezseniz o zaman aracınızın motoruna zarar verebileceğiniz gibi aracınız daha fazla yakıt tüketmeye başlayacaktır. Filtrelerin yakıt tüketimindeki etkisi düşünemeyeceğinizden çok daha fazladır. Bunun için servisler her zaman araçların periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması gerektiğini belirtirler. Otomobillerde periyodik bakım zamanlamaları çok önemlidir. Her bakım periyodu sizin kilometrenize göre planlanır ve kilometrenizi doldurduğunuz zaman genel bir bakımdan geçmeniz gerekir. Bunu düzenli olarak yaptırdığınızda aracınızın hem az yakmasını sağlarsınız hem de aracın parçalarının zarar görmemesi sağlanmış olur.

Gelelim ikinci başlığımızı aktarmaya. Bu tahmin ediyorum ki sürücülerin büyük bölümünün neden olduğu sonuçlardır.

Sürücüden Kaynaklı Nedenler

Bazı sürücüler otomobillerini kontrolsüz ve çok hızlı bir şekilde kullanırlar bu da araca gereğinden fazla yüklenmek ve fren sistemlerini çok kullanmak demek olacaktır. Bunu ne kadar çok tekrarlarsanız aracınızın yakıt sarfiyatı da o kadar fazla olacaktır.

16 Mayıs 2019
460 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al