Otomobil Kiralamak mı Yoksa Satın Almak mı?

Otomobil Kiralamak mı Yoksa Satın Almak mı?

Otomobil kiralamak mı yoksa satın almak mı daha mantıklı denildiği zaman kafanızda pek çok soru işaretinin de oluştuğunu biliyoruz. Bunun için bu makalemizde bu konuyu ayrıntılı ve detaylı bir şekilde anlatalım istedik. Çünkü işin teknik ve maddi boyutuna baktığımız zaman ikisi arasında da ciddi bir farkın oluştuğu ortaya çıkıyor. 

Lüks otomobillere baktığımız zaman üzerlerindeki vergi yükünün ağırlığını görmezden gelemiyorsunuz çünkü yıllık vergileri oldukça yüksek dolayısıyla burada ciddi maliyetler ortaya çıkıyor. Hatta ticari kullandığınız bir aracınız varsa burada maliyet daha fazla katlanıyor.

Bir araba satın almış olduğunuz da arabanızı satana kadar sorumluluğu sizde olur. Ama araç kiralarsanız o zaman kiraladığınız süre içerisinde araçtan sorumlu olursunuz ve bu sorumluluk aracın diğer ihtiyaçları konusunda olmayacaktır.  Tabi burada önemli olan nokta araç kiraladığınız firmanın yasal izninin olması gerekiyor. Aracı kiralarken şirketin herhangi bir hasar durumundaki prosedürünü de incelemeniz gerekiyor.

Bunlara dikkat etmeniz durumunda sorun yaşamazsınız.

Araba kiralamada Dikkat Edilecek Hususlar

  • Bir araç kiraladığınız zaman iki şey kazanmış olursunuz. Bunlardan birincisi araç ikincisi de bir hizmet. Dolayısıyla bakım ve onarım gibi sorunlarla siz uğraşmazsınız doğrudan aracı kiraladığınız firma burada sorumlu olacaktır. Bu da sizin için ek bir ücret olmayacağı anlamına gelecektir.
  • Yeni satın aldığınız aracınıza yüksek vergiler öderken kiraladığınız araç için vergi ödemesi yapmazsınız.
  • Araçla ilgili olarak bir sorunla karşılaştığınız zaman direk olarak yedek araba sahibi olursunuz. Araba bozulduğu zaman size hemen bir yeni araç gönderilir. Ama satın almada aracın tamirini yaptırana kadar araçsız kalacağınız anlamına gelecektir.
  • Araçlarda kasko ve trafik sigortası önemli bir konudur ve mutlaka yaptırılması gerekir. Yeni bir araç aldığınız zaman bunları sizin yapmanız gerekir. Ancak araç kiraladığınız zaman kasko ve trafik sigortasını aracı kiralamış olduğunuz şirket yapacaktır. Bir araç sürücüsü olarak sigortasız olan aracı asla kiralamamalısınız.
  • Araca ait yasal cezaların tamamı kiralamış olduğunuz şirkete aittir.
  • HKsigorta olarak ister kiralık aracınız için isterseniz de yeni aldığınız araç için sigorta hizmeti sağlayabiliyoruz.  Aracınıza sigorta yaptırmadan önce fiyat teklifimizi almanızı öneriyoruz.

Yukarıdaki maddelere göre bir aracı almak yerine kiralamak her zaman daha mantıklıdır.

16 Şubat 2019
487 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al