Kırık Kemikler Nasıl Tedavi Edilir?

Kırık Kemikler Nasıl Tedavi Edilir?

Kırık Kemik Nedir?

Kırık, kemiğin bir kısmından veya tamamında meydana gelen acı verici bir durumdur. Özellikle çocuklarda meydana gelen kırıkların nedeni düşmeler sonucunda olur. Bunun dışında kazalar, spor gibi pek çok neden de kırık kemiklere neden olabilir.

Kırık Kemik Çeşitleri Nelerdir?

  • Kemik kırığı türleri şunları içerir:
  • Kemiğin sadece bir tarafında kırılma
  • Diğer tarafı kırmadan kemiğin bir tarafında dışa doğru bükülme
  • Bir tendon veya bağ küçük bir kemik parçasından ayrıldığında
  • Bir çocuğun veya gencin büyüyen kemiğinin bulunduğu bölgede kırılma
  • Kemikte küçük bir çatlak
  • Bir kemiğin ikiden fazla parçaya ayrılması
  • Kemiğin çökmesi

Kırık Kemik Belirtileri Nelerdir?

Bir kemiği kırmak her zaman acıtır. Ayrıca şişlik ve morluk olabilir. Yaralı bölgenin taşınması ve kullanılması zor olabilir. Bazen vücut kısmı çarpık veya yaralanmadan öncekinden farklı görünebilir. Doktorlar bir kemiğin kırıldığını düşünürlerse röntgen isterler.

Kırık Kemikler Nasıl Tedavi Edilir?

Kırık kemiklerin çoğu alçı veya atel ile tedavi edilir. Bu, kırık kemiğin iyileşirken hareket etmesini önler. Sıralamayan kırık kemikler bile çoğu zaman zamanla doğrudan iyileşir.

Bazen, alçı, atel veya korse takılmadan önce yerinden çıkmış kemiklerin tekrar yerine konması gerekir. Bu, indirgeme adı verilen bir prosedürle yapılır. Buna “kemiği yerleştirmek” de denir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kemikler Nasıl İyileşir?

Kırıktan sonraki ilk birkaç gün içinde vücut, kırık kemiği korumak ve iyileşmek için gerekli hücreleri vermek için kırık kemiğin etrafında bir kan pıhtısı oluşturur.

Ardından, kırık kemiğin etrafında iyileşen bir doku alanı oluşur. Buna kallus denir. Kırık kemikleri birleştirir. İlk başta yumuşaktır, ardından sonraki haftalarda sertleşir ve güçlenir.

Kırık Kemikler Nasıl İyileşir?

Kırık kemiklerin iyileşmesi ve tekrar normal görünmesi biraz zaman alabilir. İyileşme sürecinde neler olduğunu öğrenin. Aradan haftalar veya aylar sonra yeni kemik oluşur, ancak tam iyileşme daha uzun sürebilir.

Kemiğinizin iyi iyileşmesine yardımcı olmak için bol miktarda kalsiyum ve D vitamini içeren sağlıklı bir diyet yiyin. Alçıya veya atele dikkat edin.  Dinlenin veya doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapın.

12 Ocak 2022
100 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al