Müzik Terapisi Nedir?

Müzik terapisi, ruh halindeki ve genel refahtaki olumlu değişiklikleri teşvik etmek için bir kişinin tepkilerini ve müziğe olan bağlantılarını kullanmayı içerir. Müzik terapisi, her türden enstrümanla müzik oluşturmayı, şarkı söylemeyi, müziğe geçmeyi veya sadece onu dinlemeyi içerebilir.

Müziğin zihin üzerinde güçlü etkileri vardır. Farklı müzik tarzları, bir kişinin ruh hali üzerinde çok hızlı bir şekilde önemli bir etkiye sahip olabilir ve mutluluktan heyecana, üzüntü, sakinlik ve düşüncesizliğe kadar çok çeşitli duyguları deneyimlemelerine ve işlemelerine yardımcı olabilir.

Müzik yapmak, müzik dinlemek kadar faydalı olabilir ve müzik terapisi, insanları kendilerine yararlı buldukları müziği aktif olarak yaratmaya teşvik eder.

Müzik Terapisi Nedir?

Müzik terapisi, bir kişinin refahını iyileştirmek için müziğin güçlü yeteneklerini kullanır. Danışmanlık veya bilişsel davranışçı terapi (CBT) gibi diğer terapi türlerine bir alternatiftir.

Müzik terapistleri, ruh halindeki ve genel zihinsel zihniyetteki olumlu değişiklikleri teşvik etmek için bir kişinin tepkilerini ve müziğe olan bağlantılarını kullanır. Müzik terapisi, müzik dinlemeyi veya her türden enstrümanla müzik oluşturmayı içerebilir. Ayrıca şarkı söylemeyi veya müziğe geçmeyi de içerebilir.

 İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Güveni, iletişim becerilerini, bağımsızlığı, öz farkındalığı ve başkalarının farkındalığını ve konsantrasyon ve dikkat becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Müzik terapisi sırasında kişi ve terapisti arasındaki canlı müzik etkileşimi önemlidir.

Doğaçlama, müzik terapisinin de önemli bir parçası olabilir. Bu, davul ve yağmur çubuğu kullanarak bir fırtına sesi çıkarmak gibi bir ruh haline veya temaya yanıt olarak yerinde müzik yapmayı içerir.

Müzik Terapisi Nasıl Çalışır?

Bu şekilde müzik beyni etkileyen çok karmaşıktır. Müziğin tüm yönleri – perde, tempo ve melodi dahil beynin farklı alanları tarafından işlenir. Örneğin beyincik ritmi işler, ön loblar müzik tarafından oluşturulan duygusal sinyalleri çözer ve sağ temporal lobun küçük bir kısmı perdeyi anlamaya yardımcı olur. Beynin ödül merkezi adı verilen ödül merkezi, güçlü bir müzik duyduğunda tüyleri diken diken etmek gibi güçlü fiziksel zevk belirtileri bile üretebilir. Müzik terapisi, zihinsel sağlık sorunları olan insanlara yardım etmek için vücudun müziğe duyduğu bu derin fiziksel reaksiyonları kullanabilir.

17 Nisan 2021
89 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al