Lastiklerin Üzerindeki İşaretlerin Anlamı

Lastiklerin Üzerindeki İşaretlerin Anlamı

İyi bir otomobil kullanıcısı olmak demek sadece alacağınız sürüş eğitimiyle mümkün olmayacaktır. Çünkü bir sürücü için teknik bilgilerde çok önemlidir. Teknik bilgilere sahip olmanız halinde otomobilinizle ne yapmanız ve nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilirsiniz. Bu da sizin daha güvenli otomobil kullanmanızı sağlayacaktır. Bir sürücü için otomobilin aksamını tanımak önemlidir. Çünkü bu aksamları tanıdığınızda olası sorunların ve arızalarının da giderilmesini sağlayacaktır. Peki, belki bazılarınızın dikkatini çektiği ya da hiç çekmediği lastiklerinizin üzerindeki işaretler ne anlama geliyor.

Lastikler bir aracın güvenlik konusundaki en önemli parçalarıdır. Üzerindeki işaretler ise basit ancak bir o kadar can kurtarabilmek için önemlidir. Piyasada çok sayıda lastik firması var. Bu firmaların ürettiği tüm lastiklerin üzerindeki simgeler aynıdır ancak lastiklerin özellikleri birbirinden farklı olabilecektir.

 • İlk değerler ( 210 ya da 190 gibi) lastiğin mm cinsindeki genişliğini göstermektedir.
 • İkinci değerler ise (65 ya da 80 gibi) lastik genişliğinin yüzdesini ifade etmektedir.
 • R17 ya da R11 gibi ifadeler ise lastik jantlarının çapını belirtmektedir.

Tahmin ediyorum ki yukarıdaki rakamların anlamlarını bilmeyen sürücü sayısı azdır ancak yine de bilmeyenler yukarıdaki örnekten yola çıkarak lastikleri konusunda fikir sahibi olacaklardır. Ancak lastiklerin yanlarında bu rakamların dışında genel olarak belirtilmiş azami hızı gösteren harfler de vardır. Bu harfler ise şu şekilde belirtilmiştir.

 • Q: 160 km/h
 • R: 170 km/h
 • S: 180 km/h
 • T: 190 km/h
 • H: 210 km/h
 • V: 240 km/h
 • W: 270 km/h
 • Y: 300 km/h

Bu rakamları direk olarak anlayabilmeniz için şu şekilde belirtebiliriz. Her lastiğin üzerinde 85T ve ya 90W gibi simler vardır. Bu simgelerin anlamı ise lastiğin hangi sınıfa ait olduğunun tespit edilmesidir. Yani burada lastiğin yük taşıma kapasitesi bu şekilde belirlenmiştir. Eğer ki aracınıza bir lastik alacak ya da almayı düşünüyorsanız bu rakamların ne işe yaradığını bilmeniz sizin için kolaylık sağlayacaktır. Böylelikle otomobilinizin güvenliği konusunda en önemli ihtiyaç olan lastikler konusunda size bilgilendirme yapmaya çalıştık.

Her türlü sigorta çeşidi ile sizlere hizmet vermekte olup, değerli takipçilerimize ücretsiz danışmanlık da yapmaktayız. İletişim bilgilerimize sitemizden ulaşabilir, telefonla ya da mail yoluyla sorularınızı iletebilirsiniz.

13 Mayıs 2019
985 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al