Grip Aşısı Yaptırmalı mıyım?

Grip Aşısı Yaptırmalı mıyım?

Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklar bir bir kendisini gösterirken hiç beklemediğiniz bir anda yakalandığınız nezle ya da gripte sizi canınızdan bezdirebilir. Özellikle de çalışan kişiler böyle durumda büyük sıkıntı çekebilecektir. Gribin farklı bir durumu söz konusudur. Çünkü grip olduğunuz halde bile çalışmak zorundasınız hatta birkaç gün yatmış olsanız bile bunun bir iyileşme süreci olduğundan dolay en az 1 hafta boyunca bu durumla baş etmek zorunda kalırsınız. Bu da zaten kırgın, yorgun olan vücudunuzun ciddi anlamda zorlanması anlamına gelecektir. Peki, böyle durumda özellikle de sık nezle, grip olan biriyseniz ne yapabilirsiniz.

Grip aşısı eylül ayının sonundan başlayarak kasım ayının ortasına varıncaya kadar yapılabilmektedir. Bu sayede vücudunuzu olası grip salgınlarına karşı korumuş olursunuz. Grip aşısı faydalıyken bazı durumlarda da aşı yaptırmamanız gerekli olacaktır. Aşağıdaki durumlarda grip aşısı yaptırılmaması gerekli olacaktır.

Grip Aşısı Kimler İçin Sakıncalı?

Grip aşısı özellikle 65 yaşın üzerinde olan, kronik hastalığı bulunan kişiler ve bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerin yaptırması gerekir.  Bunun yanı sıra bu rahatsızlıkları olan kişilerle birlikte yaşayanlar için de grip aşısı yapılması uygun görülüyor. Aşıya ve yumurtaya alerjisi olan kişilere ise grip aşısı yapılamıyor. 6 aydan büyük ve bu tür engelleri olmayan herkes için grip aşısı uygun.

Grip aşısı her yıl değişiyor

Grip aşıları her sene Dünya Sağlık Örgütü tarafından farklılaşıyor. Çünkü her yıl bulaşıcı hastalığa neden olan virüslerde değişiyor. Bunun için de her sene Eylül ayından itibaren piyasaya farklı grip aşıları sürülüyor ve gribin kontrol altında tutulması sağlanmaya çalışılıyor. Grip aşısının koruyucu olan etkisi aşının yapıldığı 10–15 gün sonrasından itibaren başlıyor. En sık salgınların yaşanmış olduğu dönem ise aralık ve mart aylarında oluyor. Bu nedenle aşının en geç kasım ayının ortasına kadar yaptırılması öneriliyor. Ancak gribe yol açan virüsler her yıl değiştiğinden aşının da her yıl yenilenmesi gerekiyor.

Grip aşını özellikle grip olmadan yaptırmak gereklidir. Çünkü grip olduktan sonra süreç zaten 10-15 gün daha ileriye atmış olacağından dolayı sürenizi de kaçırmış oluyorsunuz ve bu şekilde kışında ortasına gelinmiş oluyor.

10 Kasım 2019
577 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al