Motoru Yenilenmiş Araç Alınır Mı?

Motoru Yenilenmiş Araç Alınır Mı?

Sürücüler yeni bir araç alırken bütçeleri doğrultusunda hareket ettiklerinden dolayı bazen aracın parçalarıyla ve motoruyla oynanmış olmasını tercih edebilir. Çünkü değişen bir parçası olan otomobil orijinal olanlara göre daha uygun olabilir. Bu makalemizde de motoru yenilenmiş araç alınır mı? Bunu açıklayalım istedik. Ancak öncesinde daha net bir şekilde anlayabilmek için motor yenilemenin ne demek olduğunu açıklayalım.

Motor Yenileme Rektefe Ne Demektir?

Otomobillerin dışarıdan görünen parçalarının yanı sıra motorunun da bir ömrü vardır. Dolayısıyla her ekipmanın ömrü kendisine göre değişir. Bazı parçalar kullanıma bağlı olarak yıpranırken bazılarının da kullanım süresi vardır. Sürtünmeden meydana gelen aşına sonucu otomobiller belli kilometreden sonra motor performansında düşmeler yaşar. Dolayısıyla bu da beraberinde otomobilin arızalanmasına neden olur. Motor ise bu parçalardan en önemlisidir. Kullanım sonrasında motordan alınacak güç eskisi gibi olmayacağından dolayı rektefe yani yenileme çalışması yapılması gerekir. motor üzerinde yapılan değişiklikler ve yenileme işlemi rektefe olarak tanımlanır ve bu işlemin yapılması sonrasında araçta ciddi anlamda değişimler meydana gelir. Bu değişimler bazen olumlu olurken bazen de beklenmedik olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

Motor Rektefe İşlemi

Rektefe denildiği zaman akla motorun yerinden çıkarılıp tüm parçaların yenilenmesi gibi bir durum akla geliyor olabilir. Ancak bu demek değildir. Motorun içerisinde sürtünme neticesinde kullanılamaz ya da kötü hale gelmiş parçaların yenilenmesi yapılır. Değişim ise yalnızca enjektörler ve hava emme sistemlerindeki parçaların değişimi demektir. Motorun içerisindeki diğer parçalar olan motor bloğu, krank mili, silindir kapağı, sibop, egzoz ve pistonlar elden geçirilir.

Peki, Motoru Yenilenmiş Alınır mı?

Gelelim asıl sorumuzun yanıtını vermeye. Bu şekilde bir araç alınırken dikkatli olmalı ve motordan anlayan bir usta ile görüşmek gerekir. Motorda yapılan küçük hatalar bile motorun sonrasındaki süreçte zarar görmesine neden olacaktır. Bu da motorun ömrünün daha az olması demektir. Motor yenileme işinin ehli bir usta tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir sorun yoktur ve bu tür bir motoru daha uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Bunun için böyle bir aracı almanızda hiçbir sorun yoktur. Bir araç alınırken kilometresi yüksek bir aracı almaktansa rektefe olmuş bir aracı almak daha mantıklı olabilir. Ancak burada da elbette ki fiyat dengesi önemlidir.

19 Temmuz 2019
1.465 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Ramazan Berkay Koçak dedi ki:

    Merhaba, rektefe değil rektifiye olacak. Rektifiye motorun yerinden çıkartılıp, parçaların elden geçirilmesidir. Ölçü aletleri ile fabrikanın belirlediği değerler vardır. Ölçeriz, fabrika değerlerine bakarız. Değerlere uymayan parça varsa, elden geçiririz, elden geçirme imkanı yoksa, yenisi ile değiştirilir. Rektifiye olurken, pistonlar elden geçirilirmez. Yenisi ile takım piston alırsınız, değişir. Piston yukarı aşağı hareketi yaparken, segman da kendi etrafında döner. Bu dönüş ve yukarı aşağı silindir içerisinde aşınma yapar. Aşınma olursa, kartere yakıt sızar. silindir komperayson yapamaz. Verimsiz halde çalışır. Yani o parçanın o bolluğunun alınması gerekir. Bunu da daha büyük piston takarsınız ve giderirsiniz. Bilgilerinizi gözden geçirebilirsiniz, yada daha profesyonelde yardım alabilirsiniz.

  2. Adnan pamukçu dedi ki:

    Teşekkürler Ramazan Bey. Doğru bilgi gibisi yok.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al