Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Dizel Motorların Ömrünün Uzatılması

Dizel Motorların Ömrünün Uzatılması

Dizel araç almak isteyenlerin en önemli nedenlerinin başında az yakıyor olması geliyor. Fakat dizel bir araç sahibi olmanın getirmiş olduğu bir takım dezavantajların olduğu da bilinir. Örneğin bir arıza yapması halinde ortaya çıkacak olan masraflar gözünüzü korkutabilir. Türkiye’de dizel araçların kıymetli olduğu gibi bir görüş vardır ve bunun içinde bu araçların satış fiyatları benzinli araçlara göre biraz daha yüksektir. Ancak eski dizel otomobillerle günümüzde üretilmiş olan dizel otomobillere baktığımız zaman teknolojilerinin de gelişmiş olduğunu biliyoruz. Bu da ister istemez dizel araç almak isteyenlerin kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırıyor. Dizel araçlarla ilgili bir ayrıntıda şöyle LPG’li araçlara göre ömürleri çok daha uzundur.

Dizel motorlu aracınıza ne kadar iyi bakarsanız ömrünü de o kadar çok uzatmış olursunuz. Peki dizel bir aracınız var ve siz aracımın motor ömrünü uzatmak istiyorum diyorsanız ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Biz bu makalemizde size motorunuzun ömrünü uzatacak püf noktalar hakkında bilgi verelim.

Doğru Yakıt Seçimi

Otomobillerin hareket kabiliyetini sağlayan en önemli gereksinimlerden birisi yakıttır. Bunun için aracınızın yakıtı daima olmak zorunda. Ancak her yakıt aldığınız yere de güvenemezsiniz çünkü her istasyonun yakıt kalitesi birbirinin aynısı değildir. Bazı istasyonlar katkı maddesiyle dizeli daha temiz bir yakıt haline getirirken bazılarının kalitesi düşük olduğundan dolayı motor enjeksiyonlarını tıkayacaktır. Dolayısıyla bunun da size ekstra bir masraf demek olduğunu hatırlatalım.  Aracınız için akaryakıt alırken dikkat etmeniz gereken kural bildiğiniz ve sürekli olarak aynı yerden almanız gerekiyor. Bu sayede nasıl bir yakıt aldığınızı da bilirsiniz ve yakıtınız için şüphe duymazsınız. Eğer ki beklemediğiniz bir noktada aracınızın yakıtı biterse bu durumda mutlaka merkezi noktalarda bulunan istasyonları tercih edin. Merkezi noktadaki istasyonlar her zaman güven verir. Mazot filtresini belli aralıklarla değiştirmeniz gerekiyor. Bunu da her bakım sonrası değil 2 yılda ya da yaptığınız kilometreye göre değiştirebilirsiniz.

Turbo Sistemi

Dizel araçlarda önemli olan konulardan birisi de turbo sistemleridir. Eğer aracınızı park etmeye çalışırken gazı çok fazla kullanmışsanız bu durumda motoru istop etmeden 1 dakika rölantide çalışmasını bekleyin bu sayede turbodaki basıncı düşürmüş olursunuz. Bu da onun ömrünü uzatır.

27 Mart 2019
163 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al