Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik Sigortası Sorgulama

Online Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik sigortası otomobil sahiplerinin yaptırmakla mükellef oldukları bir uygulamadır. Nedeni ise olası kaza sonrasında meydana gelecek maddi ve manevi hasarların güvence altına alınmasını sağlamak. Ancak bu güvence sürücünün kendi aracına değil üçüncü şahıslara vermiş olduğu zararlar olur. Trafik sigortası mecburi olduğu için olmayan bir aracın trafiğe çıkması da yasak kabul edilmiştir. Yani trafik sigortanız olmadan bir polis çevirmesine girdiğinizde işiniz sıkıntıya düşecek demektir. Ancak bu işin en son noktası demek yerinde olacak çünkü burayı düşünmek yerine kaza sonrasında sigortanız yoksa neler yapabilirsiniz onu düşünmeniz daha mantıklı olacaktır. Çünkü kaza meydana gelip hatalı siz olursanız bu durumda cebinizden çıkacak olan paranın boyutları da büyük olacaktır. 

Trafik Sigortasında Limitler

Trafik sigortasında limitlerle ilgili olarak bilgi sahibi olmak istediğinizde öncelikli olarak hesaplama yapmanız ve buna göre karşınıza çıkan değişik rakamları görmeniz mümkündür. Çünkü olası bir yaralanma halinde hastane ve tedavi masrafları karşılanırken ölüm meydana gelmişse bu durumda tazminatın limitleri de farklı olabiliyor. Türkiye’de kanunlara göre zorunlu trafik sigortası hesaplama oranlarında basamaklar baz alınır. Belirlenmiş olan tavan fiyatlarla poliçe bedellerini hesaplayabilirsiniz. Trafik sigortasında basamaklara göre eğer ki sürücünün daha önceden yaşamış olduğu tecrübe e deneyim poliçedeki indirimi de etkiliyor. Daha önce kaza yapmışsanız ödeyeceğiniz para yüksek olurken kaza yapmadığınızda daha az ödersiniz. Bunu bir ödül ceza olarak değerlendirebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Trafik sigortasında maddi ve fiziki hasarlar için önemli bir ürün, trafikte karşı tarafın zararının güvence altına alınmış olması ve her araç için aynı niteliklerin olması teminat limitleri ise araçtan araca farklılık gösteriyor.

Kaza sonrasındaki durumlarda her bir üçüncü kişi için ödenmiş olan ölüm ve tedavi masrafları poliçedeki rakamlar ve limitler doğrultusunda belirleniyor.  Maddi hasarlarda ise karşı tarafın poliçe limitleri etkili oluyor.

Trafik sigortası sorgulama işlemi ise bu noktada ciddi bir önem taşıyor. İnternet üzerinden sorgulayacağınız bu işlemle birlikte aracınızda trafik sigortasının olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Bunun için e-devlet üzerinden giriş yapmanız yeterli olacaktır. Giriş yaptıktan sonra ise ne kadar ve hangi firmadan trafik sigortası yaptırmış olduğunuzu görebilirsiniz.

12 Ekim 2019
501 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al