Tıkalı Gözyaşı Kanalı Nedir?

Tıkalı Gözyaşı Kanalı Nedir?

Tıkalı gözyaşı kanalınız olduğunda, gözyaşlarınız normal şekilde akamaz ve sizi sulu, tahriş olmuş bir gözle bırakır. Durum, gözyaşı drenaj sistemindeki kısmi veya tam bir tıkanıklıktan kaynaklanır.

Yeni doğanlarda tıkalı gözyaşı kanalı yaygındır. Durum genellikle yaşamın ilk yılında herhangi bir tedavi olmaksızın iyileşir. Yetişkinlerde tıkalı bir gözyaşı kanalı bir yaralanmaya, bir enfeksiyona veya nadiren bir tümöre bağlı olabilir.

Tıkalı bir gözyaşı kanalı düzeltilebilir. Tedavi, tıkanıklığın nedenine ve etkilenen kişinin yaşına bağlıdır.

Tıkalı Gözyaşı Kanalının Belirtileri Ve Semptomları

  • Gözün beyaz kısmının kızarıklığı
  • Tekrarlayan göz enfeksiyonu veya iltihabı
  • Gözün iç köşesine yakın ağrılı şişlik
  • Göz kapaklarının kabuklanması
  • Göz kapaklarından ve yüzeyinden mukus veya irin akıntısı
  • Bulanık görme

Birkaç gün boyunca sürekli gözyaşı dökerseniz veya gözünüz tekrar tekrar veya sürekli enfeksiyon kaparsa doktorunuza görünün. Tıkalı bir gözyaşı kanalı, bir tümörün gözyaşı drenaj sistemine baskı yapmasından kaynaklanabilir. Tümörün erken teşhisi size daha fazla tedavi seçeneği sunabilir.

Tıkalı gözyaşı kanalları, doğumdan yetişkinliğe kadar her yaşta olabilir.

Doğuştan tıkanıklık: Birçok bebek tıkalı bir gözyaşı kanalı ile doğar. Gözyaşı drenaj sistemi tam gelişmemiş olabilir veya kanal anormalliği olabilir. Genellikle burun içine boşalan açıklığın üzerinde ince bir doku zarı kalır.

Yaşa bağlı değişiklikler: Yaşlandıkça, gözyaşlarını boşaltan küçük açıklıklar daralarak tıkanmaya neden olabilir.

Enfeksiyon veya iltihaplanma: Gözlerinizdeki kronik enfeksiyon veya iltihaplanma, gözyaşı drenaj sistemi veya burun, gözyaşı kanallarınızın tıkanmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası

Yaralanma veya travma: Yüzünüzdeki bir yaralanma, kanallardan normal gözyaşı akışını bozarak, drenaj sisteminin yakınında kemik hasarına veya yara izine neden olabilir. Kanala takılan küçük kir parçacıkları veya gevşek cilt hücreleri bile tıkanmaya neden olabilir.

Tümör: Burunda veya gözyaşı drenaj sistemi boyunca herhangi bir yerde bir tümör tıkanıklığa neden olabilir.

Gözyaşı:  Nadiren, glokom tedavisinde kullanılan göz damlaları gibi belirli ilaçların uzun süreli kullanımı tıkalı bir gözyaşı kanalına neden olabilir.

Kanser tedavileri: Tıkalı bir gözyaşı kanalı, kanser için kemoterapi ilacı ve radyasyon tedavisinin olası bir yan etkisidir.

Gözyaşı Sistemi Nasıl Çalışır?

Gözyaşlarının çoğunu gözyaşı bezleri üretir. Bu bezler, her bir gözün üstündeki üst kapakların içinde bulunur. Normalde gözyaşı, gözyaşı bezlerinden gözünüzün yüzeyinden akar. Gözyaşları, üst ve alt göz kapaklarınızın iç köşelerindeki açıklıklara (punkta) akar.

05 Ekim 2021
153 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al