Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Engelliler engel durumuna göre kendileri için uygun görülmesi halinde H sürücü belgesi alarak araç kullanabilirler. Ancak bunun içinde engellinin yerine getirmesi gereken bir takım şartlar vardır. H ehliyetlerde kendi içerisinde farklı bir ehliyet türü değildir. Bunun için eğer ki engelli sürücü B sınıfına ait bir aracı kullanacaksa bu durumda alacağı ehliyetin H,A2 sınıfına ait olan araçları da kullanabilmesi gerekecektir. Engelli biriyseniz ve sizde ehliyet almak istiyorsanız o zaman makalemizin devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

H Sınıfı Ehliyet Almak

Engelliler engel durumuna göre hangi sınıf ehliyet almak istediğini belirlemesi gerekir. Eğer ki amacı sadece araba sürmek ise o zaman H sınıfı yeterlidir. Ancak bunun yanı sıra motorda kullanmak istiyorsa o zaman alacağı ehliyet H A2 sınıfı olması gerekiyor. Bunun için ehliyet başvurusunda bulunmadan önce ne istediğini mutlaka bilmesi gerekir.

Engellinin mutlaka donanımlı ve yetkilendirilmiş bir hastaneden engelli raporunun olması gerekir. Alınacak olan raporla birlikte H sınıfı ehliyet almak isteniyorsa o zaman engel durumunu da geçmemesi gerekiyor. Eğer ki bu şart geçilirse bu duruma engelli olan kişi büyük ihtimal H sınıfı ehliyet alamayacaktır.

Hangi ehliyeti istediğinizi belirledikten sonra standart yol olan sürücü kursuna yazılarak eğitim süreci başlatılır. Engelli sürücü de aynen engelsiz sürücü gibi sürücü kurslarındaki teorik derslere katılmak zorundadır. Derslerin bitimi sonrasında da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan tarihlerde sınava girer. 

Sınavda başarılı olanlar ise özel donanımlı olan araçla birlikte direksiyon sınavına katılır. Araçlar engellinin özür durumuna göre farklı donanımlara sahip olabilir. Engelli kişi daha önceden bu araçla eğitimini aldığı için ne yapması gerektiğini de bilecektir.

Teorik ve pratik olan sınavların ardından süreçte tamamlanmış olacaktır.

Eğer ki sürücünün daha önceden ehliyeti varsa yani eskiden bir engeli bulunmuyorsa bu durumda B-A2 ehliyet alabilmek için yazılı sınava tabi tutulmazlar. Bu kişiler durumlarıyla ilgili olarak uygun bir araçla yeniden direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Eğer bu sınavdan başarılı olurlarsa H sınıfı ehliyet almaya hak kazanırlar. H sınıfı ehliyet alınabilmesi için mutlaka ortopedik bir engelin olması gerekir. Yani zihinsel engeli olan kişilerin ehliyet alması söz konusu değildir.

24 Kasım 2019
179 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al